Galeria 2016 Newsy

Studnia św. Brata Alberta świątecznym prezentem dla Afryki

18 grudnia w Czadzie w wiosce Koro, poświęcono i oddano do użytku kolejną studnię imienia Św. Brata Alberta.

Z czystej wody będą mogli korzystać chrześcijanie i muzułmanie zamieszkujący wioskę. To najpiękniejszy prezent świąteczny jaki mieszkańcy Afryki otrzymali dzięki okazanemu sercu, hojności i dobrej woli wielu ludzi oraz osób duchownych.

List Ks. Edwarda Ryfy:

Drodzy Przyjaciele Misji,

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Wkrótce, zasiądziecie w rodzinnym gronie przy wigilijnym stole, żeby podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i spożyć wigilijną wieczerzę w oczekiwaniu na przyjście najcenniejszego daru, którym Bóg dzieli się z nami – Synem Bożym.

Chciałbym usiąść, w ten wigilijny wieczór przy waszych stolach, na tym miejscu, które według naszej pięknej polskiej tradycji, rezerwujemy dla biednych. Pragnę podziękować wam w imieniu  tych najbiedniejszych, którzy dzięki Waszej dobroci i Waszemu zaangażowaniu, otrzymali dar lepszego, zdrowszego życia, czyli wodę.

Dziękuję w imieniu najbiedniejszych, bo często spośród tych, którzy proszą o studnię starałem się uprzywilejować tych biednych, zagubionych, bezradnych, dla których woda do picia jest wielkim problemem i o tych których nikt specjalnie się nie troszczy.

Dzięki Wam, przynajmniej dla niektórych ten problem zniknął. W Czadzie niestety ten problem ciągle istnieje, bo wciąż ponad połowa ludności nie ma dostępu do wody pitnej bądź ten dostęp jest bardzo utrudniony.

Tydzień temu piąta wioska w tym roku otrzymała od Was wodę. Dzisiaj byłem tam, żeby poświęcić studnię i zamontować tablicę pamiątkową. Mieszkańcy bardzo się cieszą i na każdym kroku okazują wdzięczność. Z wody korzysta jeszcze dwie wioski, oddalone od siebie o pół kilometra. Na miejscu spotkałem przedstawicieli z innej wioski, którzy też prosili o studnię, ale na razie nie mogłem im tego obiecać.

Kochani, niech Boże Dziecię, którego Narodzenie będziemy wkrótce świętowali obdarzy Was obfitymi łaskami i da prawdziwą radość z tego, co uczyniliście dla naszych biednych braci.

Niech doda siły w nieustannym czynieniu dobra, a dzięki temu świat będzie stawał się lepszy.

Nie mamy nic, co moglibyśmy Wam w zamian ofiarować poza radością i wdzięcznością za co od Was otrzymaliśmy. Niech ta radość będzie Waszym udziałem.

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego, obfitującego w dobro Nowego Roku !

Fot. Ks. Edward Ryfa
Natalia Janowiec