Newsy Święci

Patron daru człowieka dla człowieka

Wpisany przez Admin

We współczesnym świecie Święty Mikołaj znany jest jako starszy mężczyzna, z dużą białą brodą, pokaźnym brzuchem, w czerwonym stroju z workiem prezentów na plecach. Sama jego osoba, niesie ze sobą wiele pozytywnych emocji. Jednak jego postać, dużo bardziej odbiega od tej, sprzed kilku laty.

Prawdziwy Święty Mikołaj, żył w latach 270 – 350 w Małej Azji. Pochodził z bogatej rodziny. W dzieciństwie był chłopcem bardzo żywym, wesołym, zawsze zadowolonym. Jego rodzice byli gorliwymi chrześcijanami, którzy oprócz bogactwa przekazywali swojemu jedynemu synowi najcenniejszy dar – wiarę. Niestety, wcześnie stracił swoich opiekunów, którzy pozostawili mu ogromny majątek. Mikołaj wiedział, co z nim zrobić, zrozumiał, że bogactwo odziedziczone po rodzicach jest darem podobnie jak uroda czy zdolności, otrzymywanym często za darmo, a jednocześnie wezwaniem, by za jego pomocą służyć innym, zaradzać ich niedoli, uszczęśliwiać. To właśnie czynił, starając się pomagać z ukrycia. Z biegiem lat w cudowny sposób został powołany do biskupstwa. Jako biskup, zasłyną swoją dobrodusznością i wrażliwością. O jego czynach miłosierdzia, krążą liczne opowieści historyczne.

Bardzo rozpowszechniony zwyczaj przebierania się osób dorosłych za Św. Mikołaja, wręczających dzieciom podarunki uczynił jego postać niezwykle popularną, jednak nie zawsze tak, jakby życzyłby sobie chyba tego sam Święty. Ma on przecież ludziom do powiedzenia coś bardzo ważnego, co łatwo jest przeoczyć ciesząc się podarunkami i świąteczną maskaradą.

Święty Mikołaj od wieków kojarzy się z tym co najwartościowsze i najpiękniejsze w człowieku: dobrocią, miłością, wrażliwością, nieograniczoną hojnością i gotowością do służby. Jan Paweł II nazwał św. Mikołaja “patronem daru człowieka dla człowieka” – daru, jaki winniśmy okazywać bliźnim swoim sercem, pamięcią i troską, nie tylko 6 grudnia, ale i na co dzień. Dlatego dobrze jest spotykać się ze świętym Mikołajem, przebranym nie za krasnala, lecz za biskupa, dobrze jest zawahać się przed odpowiedzią na pytanie : Czy byłeś w tym roku grzeczny ?

Fot. dziennikparafialny.pl
(źródło – http://www.parafia.strazow.pl/wspomnienie-sw-mikolaja/)