Galerie 2017 Newsy

Rocznica konsekracji bp. Kazimierza i bp. Edwarda

Dziękujemy za powołanie do pełni kapłaństwa Biskupów Jubilatów i za ich niestrudzoną posługę w Diecezji Rzeszowskiej – mówił biskup rzeszowski Jan Wątroba podczas Mszy św. w intencji biskupów: Kazimierza Górnego i Edwarda Białogłowskiego, którzy przeżywali rocznicę konsekracji biskupich.

6 stycznia 2017 r., w Uroczystość Objawienia Pańskiego, o godz. 17.00 w katedrze rzeszowskiej odbyła się Msza św. w intencji biskupów: Kazimierza Górnego i Edwarda Białogłowskiego, którzy przeżywali kolejno 32. i 29. rocznicę konsekracji biskupich. Okolicznościowej Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W Eucharystii uczestniczyli m.in. Biskupi Jubilaci, trzydziestu księży, osoby konsekrowane, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

Na początku dzieci i dorośli z parafii katedralnej złożyli Biskupom Jubilatom okolicznościowe życzenia.

W homilii bp Jan Wątroba , w nawiązaniu do Uroczystości Objawienia Pańskiego, mówił o różnych współczesnych drogach prowadzących do Jezusa Chrystusa. Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej podziękował Panu Bogu za powołanie do pełni kapłaństwa biskupów Kazimierza i Edwarda i za ich pracę w Diecezji Rzeszowskiej. Podkreślił, że głosząc Objawioną Prawdę odpowiadają na polecenie Zbawiciela „Idźcie i głoście” i niestrudzenie prowadzą wiernych drogą spotkań z Jezusem Chrystusem,

Podczas procesji z darami życzenia Biskupom Jubilatom złożyli obecne na Mszy św. władze państwowe i samorządowe oraz służby mundurowe.

Przed błogosławieństwem bp Kazimierz Górny, w imieniu swoim i bp. Edwarda Białogłowskiego, podziękował zgromadzonym w katedrze za obecność, modlitwę i życzenia.

Podczas  Mszy św. śpiewał chór katedralny „Pueri Cantores Resovienses”.

Biskup Kazimierz Górny urodził się 24 grudnia 1937 r. w Lubniu. W 1960 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w Jaworznie-Byczynie, Ujsołach, Bielsku-Białej i Krakowie (w parafii św. Anny). Od 1970 r. pracował w Wydziale Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitarnej w Krakowie. Od 1977 przez 6 lat pełnił funkcję proboszcza w Oświęcimiu. 6 stycznia 1985 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie przyjął święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II. Ojcu Świętemu towarzyszyli abp Eduardo Martinez Somalo – substytut ds. Ogólnych w Sekretariacie Stanu i abp Duraisamy Simon Lourdusamy – pochodzący z Indii sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Jako zawołanie przyjął słowa „Omnia Tibi”. Do 1992 r. pełnił funkcję wikariusza generalnego archidiecezji krakowskiej. Od 1992 do 2013 r. był Ordynariuszem Diecezji Rzeszowskiej.

Biskup Edward Białogłowski urodził się 8 stycznia 1947 r. w Rzeplinie. W 1972 r. przyjął święcenia kapłańskie. W czasie studiów seminaryjnych odbył przymusową służbę wojskową w Bartoszycach. Pracował jako wikariusz w Szebniach, Krośnie-Polance i Chmielowie. W 1983 r. ukończył stopniem doktora studia z teologii dogmatycznej na KUL. W latach 1983-1985 pracował jako notariusz Kurii Biskupiej w Przemyślu i sekretarz bp. Ignacego Tokarczuka. 6 stycznia 1988 r. w katedrze przemyskiej przyjął święcenia biskupie z rąk bp. Ignacego Tokarczuka z towarzyszeniem abp. Jerzego Ablewicza – biskupa tarnowskiego i bp. Mariana Jaworskiego – administratora apostolskiego lwowskiego. Jako zawołanie przyjął słowa „In virtuti Spiritus Sancti”. Od 1992 r. pełni zadania biskupa pomocniczego Diecezji Rzeszowskiej. (tn)

Zdjęcia – tn