Dziecięcy przegląd kolęd w Tarnowcu

Wpisany przez Tomasz Nowak

29 stycznia 2017 r. w kościele Narodzenia NMP w Tarnowcu odbył się VI Przegląd Kolęd i Pastorałek, którego głównym pomysłodawcą i organizatorem jest ks. Jerzy Uchman – kustosz Sanktuarium w Tarnowcu.

Do konkursu zgłosiło się osiemnaścioro dzieci. Przedział wiekowy był duży – najmłodszy uczestnik miał dwa i pół roku, a najstarszy był uczniem czwartej klasy szkoły podstawowej. Dzieciom kibicowali rodzice i opiekunowie. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i upominek.

Ktoś powiedział, że najpiękniejszym instrumentem muzycznym jest ludzki głos. Przegląd pokazał, że szczególnie dziecięcy głos. Nic tak nie cieszy, jak rozśpiewane dzieci i ich  zaangażowanie w coś dobrego. Kolędy to nasza tożsamość i tradycja. Są piękne, a dzieci czynią je jeszcze piękniejszymi. Smutny jest cichy kościół… Ileż radości wnoszą do niego dziecięce głosy. Na twarzach rodziców i opiekunów można było zobaczyć uśmiech, wzruszenie i dumę. Każdy z nas chyba tęskni do dziecięcej prostoty, szczerości, bezpośredniości. Z biegiem lat gubimy te cechy, ale później odnajdujemy je w dzieciach.

Czas, który dzieci spędzają z rodzicami jest czasem bezcennym. Dzisiaj na przeglądzie kolędowym, nasz kościół zgromadził całe rodziny. Do rodziców dołączyli też dumni z wnuków dziadkowie. Radosny śpiew, kultywowanie tradycji, spędzony wspólnie czas, to dobry przepis na świąteczny dzień. Muzyka, jak widać, łączy pokolenia, a kolęda ma jeszcze dodatkową moc – kruszy serca, leczy rany i godzi zwaśnionych.

ks. Grzegorz Wolan

wikariusz parafii Narodzenia NMP w Tarnowcu