Galerie 2017 Newsy

Pokój i dobro. Orszak Trzech Króli w Rzeszowie

Naszym zdaniem jest niesienie zbawienia wszystkim ludziom; szukanie każdego człowieka – mówił bp Edward Białogłowski podczas Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie. W tym roku w diecezji rzeszowskiej, oprócz Rzeszowa, orszaki odbyły się w Bieczu, Głogowie Młp., Gorlicach, Jaśle, Sędziszowie Młp., Siedliskach, Strzyżowie, Wielopolu Skrzyńskim i Wiśniowej.

6 stycznia 2017 r. już po raz piąty  mieszkańcy Rzeszowa przeszli w Orszaku Trzech Króli. Tak jak uczestnikom wszystkich orszaków w Polsce, towarzyszyło im hasło: „Pokój i dobro”. Mimo dwunastostopniowego mrozu w orszaku wzięło udział tysiące mieszkańców Rzeszowa i okolic. W rzeszowskim orszaku uczestniczył bp Edward Białogłowski. Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, bp Jan Wątroba, uczestniczył w Orszaku Trzech Króli w Strzyżowie.

Orszak w Rzeszowie rozpoczął się o godz. 11.30 na parkingu przy Moście Zamkowym. Uczestnicy orszaku otrzymali korony z papieru, śpiewniki oraz pierniczki w kształcie korony. Trzy orszaki reprezentujące trzy kontynenty oraz orszak złożony z małych owieczek granych przez przedszkolaków, wyruszyły w kierunku Hali Podpromie, Placu Śreniawitów i dalej ulicami Szopena i Słowackiego na rzeszowski Rynek (ze względu na remont zrezygnowano z trasy prowadzącej przez ulicę 3 Maja). Wcześniej tą samą trasą przeszedł Józef z Maryją, szukając miejsca na narodziny Dziecka. W tym roku po raz pierwszy w orszaku uczestniczyli wojowie, którzy upamiętnili 1050. rocznicę chrztu Polski oraz żołnierze rzymscy ze straży grobowej parafii pw. św. Judy Tadeusza w Rzeszowie.

Po drodze uczestnicy orszaku zatrzymywali się przy rozstawionych po drodze mansjonach (to popularne w średniowieczu małe uliczne sceny). Widzowie mogli zobaczyć krótkie przedstawienia teatralne przypominające o najważniejszych wydarzeniach z historii narodzenia Jezusa Chrystusa. Poszczególne sceny nosiły tytuły: „Pastuszkowie w polu”,  „Anioł Boży – anielskie zachęty”, „Kraina przyjemności – diabelskie podszepty”, „Dwór Heroda” oraz „Walka Dobra ze Złem”.

Na scenie na rzeszowskim Rynku Mędrcy oddali pokłon Jezusowi i złożyli złoto, kadzidło i mirrę. Po wysłuchaniu fragmentu Ewangelii o pokłonie Mędrców, krótkie okolicznościowe przemówienia wygłosili: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, zastępca Prezydenta Rzeszowa Stanisław Sieńko i biskup pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej bp Edward Białogowski.

„Przy żłóbku znaleźli miejsce wszyscy: ludzie prości i ludzie bogaci, biedni i mędrcy. Dla wszystkich narodził się Chrystus i przyszedł do wszystkich. To wspaniałe, że możemy w ten sposób świętować : rodzinnie, radośnie, we wspaniałej atmosferze” – mówiła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. Z kolei bp Edward Białogłowski zwrócił uwagę, że Mędrcy są przedstawicielami tych, których przyszedł zbawić Jezus: „To jest także nauka dla nas, ludzi Kościoła, by nieść zbawienie wszystkim ludziom, szukać każdego człowieka; także tych, którzy nigdy nie poznali Jezusa Chrystusa”.

Rzeszów po raz pierwszy dołączył do miast organizujących orszak w 2013 r. (pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce odbył się w 2009 r. w Warszawie). Organizację w Rzeszowie koordynuje rzeszowska Fundacja „Akademia Szczęśliwej Rodziny”, której prezesem jest Bartłomiej Bartosiewicz. Z rzeszowską fundacją ściśle współpracują władze Rzeszowa i województwa podkarpackiego oraz wiele środowisk, stowarzyszeń, organizacji i szkół. (tn)

Zdjęcia – tn