Salezjańscy Błogosławieni w jasielskiej farze

Wpisany przez Tomasz Nowak

…Stali się światłem dla świata i dla ludzi im współczesnych; stali się «odbiciem blasku Boga», światłości Chrystusa, który jest światłością prawdziwą, posłaną, aby oświecić każdego człowieka (por. J 1, 9) i wszystkie narody. – św. Jan Paweł II

29 stycznia 2017 r., przed liturgicznym wspomnieniem św. Jana Bosko, ks. Adam Paszek – delegat ds. Formacji Salezjańskiej ofiarował relikwie bł. Alexandriny Marii da Costa i bł. Ks. Michała Rua parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle.

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. Paszek. Wspólnie z nim modlili się jasielscy duchowni oraz księża z różnych zakątków Polski. W tej niezwykłej uroczystości nie zabrakło również przedstawicieli Wspólnot Współpracowników Salezjańskich m.in. z Krakowa, Kielc, Rzeszowa, Lublina, Przemyśla, Gogołowa, Skawy, Zabrza, Szczyrku, a także Zasola (Oświęcim).

– Każdy z nas zmierza w jednym kierunku. Jest nim powołanie do świętości. W murach tej wiekowej świątyni, oczekujemy błogosławieństwa. Błogosławieństwa, które przynoszą nam błogosławieni, obecni na ołtarzu w postaci relikwii : Michał Rua, salezjanin, następca św. Jana Bosko i Alexandrina Da Costa, salezjanka, portugalska dziewczyna, ,,fatimska mistyczka’’. W ciszy niedzielnej liturgii słyszymy delikatny zarazem stanowczy głos Jezusa, mówiący o błogosławieństwach : Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni, którzy płaczą, albowiem oni będą pocieszeni. Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię. Te i inne błogosławieństwa są szczególnym darem opieki Boga, zapewnieniem o Jego miłości, dlatego każde ludzkie serce winno napełniać się radością i pokojem. Bóg nam błogosławi, jest wśród nas. Dziś, trzeba nam się z tego cieszyć, że jako ludzie ochrzczeni obraliśmy tę najlepszą cząstkę pójścia drogą błogosławieństw Jezusa. We współczesnym świecie, czynimy to wpatrując się w postaci świętych i błogosławionych. – mówił w homilii ks. Adam Paszek.

W czasie liturgii wierni za wstawiennictwem Błogosławionych, modlili się do Boga o potrzebne łaski oraz Bożą opiekę na każdy dzień życia. Po błogosławieństwie, każdy indywidualnie mógł oddać cześć relikwiom poprzez ucałowanie.

Natalia Janowiec

Fot. N.J