Newsy

Wystawa upamiętniająca Ofiary Holokaustu

Wpisany przez Admin

,,Boże naszych ojców, wybrałeś Abrahama i jego potomków, aby zanieść Twoje Imię narodom: jesteśmy głęboko zasmuceni zachowaniem tych, którzy w ciągu historii zadali cierpienie Twoim dzieciom i prosimy o Twoje wybaczenie. Pragniemy zaangażować się w prawdzie w braterstwo z ludem Księgi.’’ – św. Jan Paweł II (Modlitwa-przesłanie umieszczona w Ścianie Płaczu, 26 marca 2000r.)

W ramach obchodów IX Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu Muzeum Regionalne przygotowało wystawę “Społeczność Żydowska w Jaśle”. Celem wystawy jest przypomnienie mieszkańcom Jasła społeczności żydowskiej, która zamieszkiwała w Jaśle przed II wojną światową. Miała ona istotny wpływ na życie gospodarcze i kulturalne naszego miasta. Kres tej koegzystencji położyła wojna i eksterminacyjna polityka okupacyjnych władz niemieckich. Ludność żydowska została wymordowana w masowych egzekucjach lub wywieziona do obozów koncentracyjnych. Wraz ze zniszczeniem miasta przepadł również dorobek materialny tej społeczności.

Na wystawie zaprezentowane zostaną unikalne fotografie i dokumenty ukazujące społeczność żydowska w Jaśle i jej zagładę.
Wernisażowi wystawy w dniu 25 stycznia 2017 r. o godz. 17:00 towarzyszyć będzie montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespół Szkół nr 3 w Jaśle.

Źródło – Muzeum Regionalne w Jaśle

Natalia Janowiec