Newsy zmarli kapłani

Zmarł śp. ks. prałat Jan Delekta, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa (katedra) w Rzeszowie

Wpisany przez Kuria Diecezjalna

W czwartek, 23 lutego, zmarł śp. ks. prałat Jan Delekta, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa (katedra) w Rzeszowie.

Eksporta w piątek, 24 lutego, o godz. 17.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie

Pogrzeb w sobotę, 25 lutego, o godz. 13.00 Msza św. w katedrze, a po niej przewiezienie ciała na cmentarz komunalny na Wilkowyi i tam dalsza część obrzędów.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie!

 

Ks. Jan Delekta urodził się 05.08.1954 r w Łowisku, maturę zdał w 1973 r w LO w Rudniku n/Sanem. Studia odbył w  latach 1973-1980 Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Święcenia kapłańskie z rąk bpa Ignacego Tokarczuka przyjął 08.06.1980 r. w katedrze w Przemyślu.

Następnie jako wikariusz pracował w parafiach:
– Kosina, 01.07.1980 – 01.08.1985
– Rzeszów – Fara, 02.08.1985 – 14.07.1988

 
Od 1988 r pracował jako proboszcz w parafiach:
– Polany, 15.07.1988 – 02.07.1993
– Ropczyce – Przemienienia Pańskiego, 03.07.1993 – 25.08.2011
– Rzeszów – Najświętszego Serca Pana Jezusa (katedra), 26.08.2011 – 23.02.2017

 

Ks. Jan Delekta pełnił wiele funkcji diecezjalnych, a wśród nich:
– Dziekan Dekanatu Ropczyckiego w latach: 2002 -2011;
– Diecezjalny Duszpasterz Krwiodawców w latach:  2001 – 2004;
– Diecezjalny Duszpasterz Samorządowców w latach: 2012-2016;
– Członek Rady Ekonomicznej  Diecezji Rzeszowskiej  w latach: 2000-2007 i 2009-2014;
– Członek Rady Kapłańskiej Diecezji Rzeszowskiej  od 2015 r.;
– Opiekun kościoła i domu diecezjalnego w Hucie Polańskiej od 1997 r.;
– Dyrektor Domu Rekolekcyjnego Rodzin Diecezji Rzeszowskiej w Czarnej Sędziszowskiej w latach:   2001-2007 r.;
– Kanonik gremialny Kapituły Kolegiackiej w Kolbuszowej od  2007 r.;
– Kanonik gremialny i prepozyt Kapituły Katedralnej w Rzeszowie od 2012 r.
 

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci!