Galerie 2017 Newsy

Cud Bożego Narodzenia. Czy Jezus narodził się we mnie?

Dnia 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego, zakończył się okres tradycyjnego śpiewania kolęd. Z kościołów, domów i szkół zniknął już wystrój, który przypominał o narodzeniu Pana Jezusa. Zakończył się też czas odgrywania jasełek.

Uczniowie i Nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej nie zmarnowali tego okresu. Przygotowali jasełka, aby podkreślić radosny i religijny charakter Świąt Bożego Narodzenia.
Przedstawienie zawierało w sobie wątek humorystyczny, związany z Herodem, diabełkiem i śmiercią. W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii, młodzi aktorzy przedstawili scenę narodzin Jezusa Chrystusa. Nie zabrakło św. Józefa, Matki Bożej, pasterzy, aniołów oraz Mędrców ze Wschodu. Zgromadzona publiczność, po raz kolejny, mogła przeżyć historię Maryi i Józefa, szukających schronienia na noc.

Poszczególne sceny przedzielone były wspólnym kolędowaniem.

Pod koniec znalazło się też miejsce na refleksję:
Bo święta są właśnie po to
By kochać ludzi z ochotą
By uczyć się wybaczania
Szacunku i pojednania
Zamiast oceniać i krytykować
Lepiej serdecznie się miłować.

Młodzi aktorzy, w niezwykle poruszający sposób, opowiedzieli historię o prawdziwej miłości. Nie zabrakło tradycyjnych polskich kolęd, barwnych kostiumów oraz doskonałej gry aktorskiej. Nad wzorowym wykonaniem całości czuwały nauczycielki:  Barbara Szafraniec oraz Grażyna Pełka.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej po raz pierwszy wystawili jasełka podczas szkolnej wigilii. Przedstawienie odegrano również podczas spotkania opłatkowo-noworocznego w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej ( 10 stycznia). Wzięły w nim udział wszystkie Samorządy Uczniowskie ze szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu, ich opiekunowie, a także: władze Powiatu Kolbuszowskiego, dyrektorzy szkół oraz zaproszeni goście. Ostatni raz jasełka wykonano w Domu Pomocy Społecznej w Cmolasie. Na twarzach mieszkających tam seniorów, przedstawienie wywołało łzy wzruszenia i radość. To były wyjątkowe chwile.

Dobrze, że w szkołach podtrzymuje się tradycję wystawiania jasełek. Z jednej strony to okazja dla twórczego realizowania się uczniów, z drugiej strony zachęta do ciągłej refleksji nad tajemnicą Bożego Narodzenia.

ks. Paweł Liszka