Galerie 2017 Newsy

Eksporta ciała śp. ks. Jana Delekty

Wpisany przez Tomasz Nowak

Eksportą ciała z plebanii do kościoła katedralnego rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. Jana Delekty – proboszcza parafii katedralnej w Rzeszowie, który zmarł wieczorem, 23 lutego 2017 r.

Eksportę poprzedziła modlitwa różańcowa na plebani przy otwartej trumnie z ciałem śp. ks. Jana Delekty. Kwadrans przed siedemnastą zamknięto trumnę i najbliższa rodzina, siostry zakonne i duchowni wyruszyli z procesją do katedry.

Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczył abp Adam Szal – metropolita przemyski i bp Marian Rojek – biskup zamojsko-lubaczowski oraz 62 księży.

Homilię wygłosił pierwszy proboszcz parafii katedralnej – ks. Stanisław Mac. W pierwszej części homilii przypomniał biografię swojego następcy.  Wyraził też wdzięczność za wszelkie dobro, które, z Bożą łaską, uczynił śp. ks. Jan, na czele ze sprawowaniem Eucharystii i głoszeniem słowa Bożego. Podziękował także za osobiście doznaną życzliwość. W trzeciej części podkreślił, że trumna z ciałem księdza jest jego ostatnim kazaniem. Przede wszystkim przypomina o nieuchronności śmierci i jej nieznanym czasie, mobilizując do dobrego życia. Na zakończenie homilii ks. Mac zachęcał zebranych do częstej modlitwy w intencji śp. ks. Jana.

Po obrzędach Komunii św. słowa pożegnania wypowiedział bp Jan Wątroba, przypominając m.in. swój ingres w 2013 r., kiedy otrzymał z rąk śp. ks. Jana klucze do katedry. Sprawy organizacyjne związane z pogrzebem przedstawił ks. Michał Rurak – wikariusz senior parafii katedralnej.

Podczas Mszy św. śpiewał Katedralny Chór Chłopięco Męski Pueri Cantores Resovienses.

Trumna z ciałem śp. ks. Jana Delekty pozostanie w katedrze do godz. 22. Możliwość modlitwy przy trumnie będzie również w sobotę 25 marca do Mszy św. pogrzebowej o godz. 13.00. (tn)

Zdjęcia: www.facebook.com/diecezjarzeszowska/