Komunikaty Kurii

Komunikaty Kurii na VIII Niedzielę Zwykłą, 26.02.2017 r.

Wpisany przez Admin

1. W dniach od 26 lutego do 4 marca br. przeżywamy jubileuszowy 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Zachęcamy kapłanów do podjęcia działań w dziedzinie troski o trzeźwość. Przesyłamy plakat trzeźwościowy na Wielki Post.

2. W najbliższą niedzielę 26 lutego br., o godz. 11.00, w kościele pw. św. Krzyża, przy ul. 3 Maja 20 w Rzeszowie, zostanie odprawiona Msza św. w intencji śp. majora Wacława Kopisto Cichociemnego ps. „Kra” (1911-1993), członka AK, więźnia łagrów Kołymy i Komi, członka Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Sybiraków oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów, kawalera wielu odznaczeń polskich i brytyjskich, oraz jego małżonki Aliny Kopisto z d. Żulińskiej, łączniczki AK, więźniarki syberyjskich łagrów. Zapraszamy do udziału.

3. W środę, 1 marca br. rozpoczynamy 40 – dniowy okres Wielkiego Postu – czas przygotowania przez modlitwę, post i jałmużnę do Świat Paschalnych. Zachęćmy wiernych do udziału w nabożeństwach wielkopostnych i rekolekcjach.

4. W środę, 1 marca, przeżywać będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zapraszamy w tym dniu na Mszę św. do kościoła farnego w Rzeszowie na godz. 10.30, a po niej na uroczystości patriotyczne pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, przy al. Cieplińskiego.

5. W piątek, 3 marca br., o godz. 18.00 odbędzie się Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Rzeszowa. Rozpoczęcie pod Krzyżem Ofiar Stalinizmu na placu Śreniawitów, obok zamku, następnie przejdziemy ulicami: Lisa Kuli, Zamkową, Zygmuntowską, Moniuszki, Sokoła do kościoła oo. Bernardynów, gdzie na zakończenie będzie sprawowana Msza św. (kapłanów zapraszamy do koncelebry). Zapraszamy wszystkich do udziału, prosimy przynieść świece.

6. W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 3 marca, w odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka, zgodnie z decyzją Episkopatu Polski, w parafiach diecezji w nabożeństwie Drogi Krzyżowej podejmiemy modlitwę w intencji ofiar pedofilii. Chcemy prosić Boga o łaskę nawrócenia i pokuty dla sprawców oraz łaskę uzdrowienia z cierpienia dla ofiar tych czynów. Biskup Rzeszowski z tej racji skierował list do kapłanów. Prosimy księży proboszczów o przekazanie tego pisma wszystkim księżom.

7. Wszystkich nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. posługujących w naszej diecezji zapraszamy na rekolekcje rozpoczynające Wielki Post. Rekolekcje rozpoczną się drogą krzyżową ulicami Rzeszowa w piątek 3 marca o godz. 18.00 (rozpoczęcie na Placu Śreniawitów) i będą kontynuowane od soboty, 4 marca (od. godz. 9.00) w Domu Rekolekcyjnym w Zaczerniu. Zakończenie w niedzielę obiadem. Prosimy księży proboszczów o przekazanie tej informacji szafarzom.

8. Duszpasterstwo Młodzieży zaprasza na Młodzieżowe Drogi Krzyżowe, które odbędą się w kolejnych kościołach Rzeszowa. Rozpoczęcie w każdy piątek o godzinie 19.30 (oprócz drogi krzyżowej ulicami miasta w 1 piątek Wielkiego Postu – godz. 18.00). Szczegółowe informacje na plakacie.

9. W sobotę, 4 marca, przeżywać będziemy imieniny biskupa seniora Kazimierza Górnego. Zachęcamy do modlitwy w Jego intencji. Biskup Solenizant odprawi Mszę św. w kościele św. Krzyża w Rzeszowie z udziałem studentów ze Wschodu, z racji tzw. „Kaziuków” w niedzielę, 5 marca o godz. 9.30, a po niej będzie możliwość złożenia życzeń Solenizantowi w budynku Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, przy ul. Zamkowej 4.

10. Parafia pw. bł. Karoliny Kózki w Rzeszowie oraz „Grupa 25+” zapraszają w sobotę, 4 marca na godz. 19.30 na Misterium „Tajemnice Eucharystii” na podstawie wizji boliwijskiej stygmatyczki Cataliny Rivas. Misterium z udziałem chóru Gaudium odbędzie się w kościele pw. bł. Karoliny Kózki w Rzeszowie.

11. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, 5 marca, w WSD w Rzeszowie odbędzie się wielkopostny dzień skupienia dla Stowarzyszenia Przyjaciół WSD. Rozpoczęcie o godz. 10.00. Prosimy o przekazanie zaproszenia do członków Stowarzyszenia.

12. Policja w porozumieniu z Sekretariatem Episkopatu Polski przesyła do wszystkich parafii plakat „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Przygotowano narzędzie informatyczne, które ma służyć poszerzeniu wiedzy na temat bezpieczeństwa w okolicy miejsca zamieszkania oraz daje możliwość wpływu na wzrost poczucia bezpieczeństwa i reagowanie poprzez nanoszenie na mapę zagrożeń występujących na danym terenie. Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie zwraca się z prośbą o pomoc w tej sprawie przez poinformowanie o niej wiernych i wywieszenie plakatu. Szczegóły na stronie: www.policja.pl

13. Akcja Katolicka Diecezji Rzeszowskiej zaprasza wszystkich członków na spotkania oddziałów parafialnych w dekanatach oraz na rekolekcje w Czarnej Sędziszowskiej. Szczegóły w załączonym programie.

14. Drukarnia „Bonus Liber” przekazuje na każdą parafię gratisowo po 1 egz. rozważań Drogi Krzyżowej „WSZYSTKICH POCIĄGNĘ DO SIEBIE” do wykorzystania w czasie nadchodzącego Wielkiego Postu.

15. Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Rzeszowskiej, za zgodą Biskupa Rzeszowskiego, zwraca się z prośbą o włączenie się wiernych parafii naszej diecezji w inicjatywę pomocy Polakom na Ukrainie. Szczegóły w piśmie Rady Ruchów i Stowarzyszeń.