Galerie 2017 Newsy

Młodzież z Rzeszowa na Krajowym Forum Duszpasterstwa

Od 3 do 5 lutego 2017 r. w Drohiczynie odbywało się XIV Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży, na które zostali zaproszeni przedstawiciele duszpasterstw młodzieży z wszystkich diecezji. Diecezję rzeszowską reprezentowali: ks. Krzysztof Golas, ks. Daniel Drozd, Bogusław Biały, Paweł Grodzki, Katarzyna Marciniec, Monika Ochałek i Marcel Rzemieniuk.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnych nieszporów. W piątkowy wieczór skupiono się głównie na powitaniu przybyłych gości, przedstawieniu delegacji i zaprezentowaniu programu forum.

Sobotę rozpoczęliśmy skoro świt od wspólnej jutrzni. Po śniadaniu rozpoczęły się panele tematyczne. Ksiądz Joao Chagas, przewodniczący Sekcji Młodych Watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich Rodziny i Życia, czuwającej nad organizacją kolejnych ŚDM wstępnie podsumował Światowe Dni Młodzieży, które odbywały się w lipcu w Krakowie. Podkreślił ważność modlitwy w przygotowaniu tak ogromnego przedsięwzięcia. Ksiądz Chagas przekazał również, że Papieża wypełnia radość ze spotkania z młodym Kościołem. Ojciec Święty był zachwycony nie tylko klimatem braterstwa młodych, ale też samą Polską. Informacje zwrotne, które napływają z różnych krajów zawierają wiele pochwał odnośnie organizacji, sposobu przyjęcia młodych z całego świata oraz animacji grup lednickich. Nie zabrakło również świadectw płynących od młodych z różnych polskich diecezji, którzy opowiadali jakie owoce przyniosły Światowe Dni Młodzieży w ich diecezjach.

Kolejnym gościem był ks. Maciej Będziński, który zachęcał do udziału w wolontariacie misyjnym, podkreślając, że „wolontariusz to radosny katol przepełniony miłością Boga i bliźniego”. Biskup Marek Solarczyk – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. m.in Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, opowiedział o rożnych formach komunikacji towarzyszących współczesnej młodzieży i o potrzebie korzystania z ich dobrodziejstw. Mieliśmy również okazję wysłuchać wystąpień osób związanych z Fundacją Youcat i Edycją Świętego Pawła.

Sobotnie popołudnie upłynęło na pracy w pięciu grupach, które zajmowały się nad tematami przygotowań do ŚDM w Panamie i przygotowania nowego programu formacyjnego dla młodych Polaków. Podczas spotkania nie zabrakło wspólnej Eucharystii, po której wszyscy udali się na przygotowany przez gospodarzy wieczór podlaski, gdzie mogliśmy spróbować regionalnych potraw i wspólnie uczestniczyć w kuligu.

W niedzielę, tuż po porannej Eucharystii, spotkaliśmy się z Enrique Zarakiem – ambasadorem Republiki Panamy w Polsce. Enrique Zarak uzupełnił zaproszenie do Panamy opowieścią o swoim kraju. Przybliżył nam historię Panamy, jej kulturę, położenie geograficzne i walory turystyczne. Po tym wprowadzeniu swoją wiedzą i spostrzeżeniami dotyczącymi miejsca organizacji najbliższych ŚDM dzielili się przedstawiciele Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, którzy niedawno odbyli podróż do tego niezwykłego kraju. Już podczas spotkania diecezje podawały przybliżoną liczbę młodych, którzy wyjadą do Panamy, aby wspólnie obchodzić to wielkie święto młodego Kościoła.

Monika Ochałek
fot.: Bogusław Biały i Bartosz Ojdana – diecezja drohiczyńska