Modlitwa na ulicach Rzeszowa – Droga Krzyżowa

3 marca 2017 r., w pierwszy piątek Wielkiego Postu, ulicami rzeszowskiego śródmieścia, po raz dwudziesty drugi, przejdą wierni zatrzymując się przy stacjach Drogi Krzyżowej. Nabożeństwo co roku gromadzi około pięciu tysięcy wiernych.

W tym roku, ze względu na remont ulicy 3 Maja, uczestnicy nabożeństwa pójdą z Placu Śreniawitów w kierunku ul. Leopolda Lisa-Kuli, a następnie ulicami: Zamkową, Zygmuntowską, Moniuszki, Sokoła i dalej przez rondo im. abp. Ignacego Tokarczuka do Bazyliki Ojców Bernardynów.

Tegoroczne rozważania przygotował ks. Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Ksiądz Słowik zdradził, że w rozważaniach pojawią się wątki związane z postacią św. Brata Alberta (rok 2017 w Kościele w Polsce jest Rokiem św. Brata Alberta Chmielowskiego) i innych świętych, z wybitnymi postaciami historii Polski i naszego regionu, a także nawiązania do przeżywanego przez Diecezję Rzeszowską i Caritas Diecezji Rzeszowskiej – jubileuszu 25-lecia istnienia.

3 marca w Kościele w Polsce odbywać się będą modlitwy w intencji ofiar pedofilii. To odpowiedź na apel papieża Franciszka, który zachęcił do organizowania Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. Intencja ta pojawi się także podczas Drogi Krzyżowej ulicami Rzeszowa i podczas nabożeństw odprawianych w tym dniu w poszczególnych parafiach.

Po Drodze Krzyżowej odbędzie się Msza św. w Bazylice Ojców Bernardynów.

Organizatorzy nabożeństwa proszą uczestników o przyniesienie świec.

Pierwsza Droga Krzyżowa ulicami Rzeszowa odbyła się w 1996 r. Głównymi pomysłodawcami byli rzeszowscy kombatanci, którzy chcieli upamiętnić ofiary komunizmu. Nabożeństwo rozpoczyna się przy krzyżu – pomniku Ofiar Komunizmu na Placu Śreniawitów ( w rzeszowskim zamku, tuż obok krzyża, znajdowało się więzienie, w którym przetrzymywano, torturowano i mordowano więźniów politycznych). Krzyż niesiony podczas ulicznej Drogi Krzyżowej również nawiązuje do historii XX wieku. Został zrobiony w 1981 r. z inicjatywy Zofii Flig – członkini Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Obwodowym Urzędzie Pocztowym i Telekomunikacyjnym w Rzeszowie – jako wotum dziękczynne za podpisanie Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich (wotum na co dzień jest przechowywane w kościele farnym w Rzeszowie). (tn)

Zdjęcia – tn