Newsy

“Niemy protest” – pantomima w Zespole Szkół nr 2 w Rzeszowie

Niemy protest

24 lutego 2017 r. w Zespole Szkół nr 2 w Rzeszowie odbyła się pantomima zatytułowana „Niemy protest”. Inscenizacja miała na celu wzbudzić wśród młodzieży refleksję dotyczącą ich stosunku do szybko rozwijającej się cywilizacji.

Anna Sitko-Ciupak, nauczyciel języka polskiego w ZS nr 2 w Rzeszowie, pomysłodawca i autor pantomimy, wspomina: „Pomysł pantomimy – pt. „Niemy protest” rodził się bardzo długo i jest wynikiem przynajmniej kilkuletnich obserwacji i diagnozy problemu, który – mam wrażenie – w środowisku ludzi młodych jest nieco bagatelizowany. Mówi się o nałogach, uzależnieniach np. od alkoholu czy tytoniu, ale często nie zdajemy sobie sprawy z powagi sytuacji jeżeli chodzi o świat znajdujący się po drugiej stronie monitora. Sądzę, iż usprawiedliwianie tego rodzaju «uzależnienia behawioralnego» – «znakiem czasu» czy «koniecznością dziejową», jest mocno przereklamowane. Przecież to ludzie, nie roboty chodzą po ulicach, więc dlaczego za swoistego rodzaju «normę społeczną» uznaje się obraz człowieka z «przyrośniętym» do twarzy telefonem? Dlaczego jakąś obyczajową normą staje się prawienie komplementów tylko na forach społecznościowych? Dlaczego młody człowiek poświęca większość dnia na przesuwanie ikon na ekranie modnego telefonu komórkowego? Dlaczego zakup drogiego telefonu jest priorytetowym celem dla nawet bardzo ubogich rodzin?  Dlaczego młodzi rozmawiają ze sobą, trzymając w dłoni telefon, a nie patrząc w sobie w oczy? Dlaczego nie jedzą, gdy grają? Dlaczego nie słuchają, gdy widzą coś, o czym nie potrafią rozmawiać… Te i wiele jeszcze innych pytań, które można by mnożyć w nieskończoność, skłoniły mnie do napisania autorskiego scenariusza pantomimy traktującej o uzależnieniach od Internetu i telefonów komórkowych. Jak powiedzieć młodemu człowiekowi – «dość»? Brzmienie słów: «Za dużo czasu spędzasz przed komputerem» –  jest tak samo puste i bezsensowne jak każda inna sentencja tego rodzaju, piętnująca problem. Więc może pantomimiczna inscenizacja, skierowana przede wszystkim do młodych, pozwoli przy pomocy narzędzia, jakim jest cisza – skutecznie  «wykrzyczeć problem»?”.

Mimodram w wykonaniu młodzieży prezentował, jak niebezpiecznym w życiu młodego człowieka może okazać się Internet, komputer czy smartfon. Młody człowiek niejako «osaczony» przez te udogodnienia często gubi swoją tożsamość, przestaje być kreatywny, zapomina o modlitwie i kontakcie z Panem Bogiem. Z czasem zapomina o swoich bliskich, rodzinie, a nawet o posiłkach. Zapatrzony w ekran komputera czy telefonu nie jest w stanie myśleć logicznie i trzeźwo określać sytuacji, w których na co dzień funkcjonuje.

Autorzy projektu wyrazili nadzieję, że skłoni on wielu młodych ludzi do refleksji nt. zagrożeń, jakie mogą nieść ze sobą wynalazki techniczne. W pantomimie wykorzystano kilka kompozycji Zbigniewa Preisnera oraz utwór Czesława Niemena pt. „Dziwny jest ten świat”. Po inscenizacji odbył się panel dyskusyjny.

Pantomimę przygotowała młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie pod opieką nauczycieli: Anny Sitko-Ciupak oraz Anety Bojdy-Wawrzonek.

ks. Krzysztof Cieśla

fot. Aneta Bojda-Wawrzonek