Galerie 2017 Newsy

Światowy Dzień Chorego w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie

W dniu 11 lutego, w Kościele obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Został on ustanowiony 13 maja 1992 roku przez papieża Jana Pawła II. Informacja o tym została przekazana w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia –  kardynała Fiorenza Angeliniego. Miało to miejsce w 75 rocznicę objawień fatimskich i w 11 rocznicę zamachu na życie Świętego Papieża. Obecnie Święto obchodzone jest w dniu, w którym Kościół powszechny obchodzi wspomnienie pierwszego objawienia Maryi w Lourdes.

W parafii pw. Przemienienia Pańskiego odbyły się uroczości związane ze Światowym Dniem Chorego. W tym dniu, wspólnej Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Górny, który modlił się w intencji chorych, służby zdrowia oraz wszystkich, którzy posługują cierpiącym. W homilii przywołał wydarzenia związane z objawieniami Maryi w Lourdes. Wskazał również na wiele postaci z historii kościoła, które, poprzez cierpienie i służbę chorym, kształtowały swoje święte życie. Po homilii nastąpił obrzęd sakramentu namaszczenia chorych, który przyjęło 259 osób. Na zakończenie Eucharystii miało miejsce błogosławieństwo chorych Najświętszym Sakramentem, na sposób lourdzki.

Rozważając w tym dniu tajemnice ludzkiego cierpienia oraz miłości Boga, warto przywołać słowa św. Jakuba Apostoła, który ogłasza w swoim liście ten ustanowiony przez Pana Jezusa sakrament. Czyni to w następujących słowach: „Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone” (Jk 5, 14n).

Taka modlitwa, o którą prosi się kapłana i w której uczestniczą chorzy, wypływa z wiary, że Bóg nieustannie nam dopomaga i chce nas uzdrawiać. Każdy, kto prosi Boga z wiarą, może ufać, że otrzyma to, o co prosi, gdyż modlitwa kapłana jest związana mocą samego Chrystusa. Taka modlitwa i sakrament namaszczenia ratują chorego z niebezpieczeństwa zła, wywołanego przez chorobę. Cierpienie i ból fizyczny, dzięki temu sakramentowi, mogą stać się okazją do ratunku dla człowieka, jego ocalenia i zbawienia.

ks. Łukasz Mariuszyc