Komunikaty Kurii

Komunikaty Kurii na I Niedzielę Wielkiego Postu, 5.03.2017 r.

Wpisany przez Admin

1. Biskup Rzeszowski Jan Wątroba kieruje do wszystkich parafii List pasterski na Wielki Post – do odczytania w II Niedzielę Wielkiego Postu, 12 marca br.

2. W sobotę, 4 marca, przeżywamy imieniny biskupa seniora Kazimierza Górnego. Biskup Solenizant odprawi Mszę św. w kościele św. Krzyża w Rzeszowie z udziałem studentów ze Wschodu, z racji tzw. „Kaziuków” w niedzielę, 5 marca o godz. 9.30, a po niej będzie możliwość złożenia życzeń Solenizantowi w budynku Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, przy ul. Zamkowej 4.

3. Serdecznie zapraszamy kapłanów na wielkopostne dni skupienia:
– w sobotę, 4 marca, godz. 10.00 – Sędziszów /OO. Kapucyni/; 14.00 – Dębowiec /Saletyni/,
– w poniedziałek, 6 marca, godz. 15.00 i godz. 19.00 – DD „Tabor” w Rzeszowie.

4. We wtorek, 7 marca, przeżywać będziemy 98. rocznicę śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli oraz uroczyste przyrzeczenie „Orląt” i młodzieży strzeleckiej. Zapraszamy na Mszę św., pod przewodnictwem Biskupa Rzeszowskiego, w kościele farnym w Rzeszowie o godz. 12.00, a po niej na uroczystości przed pomnikiem Leopolda Lisa-Kuli.

5. II niedziela Wielkiego Postu – to Niedziela „Ad Gentes” – Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. W tym dniu jest także zbiórka do puszek na cele misyjne. Ofiary należy wpłacić w referacie misyjnym lub na konto Diecezjalnego Dzieła Misyjnego.

6. Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie zaprasza uczniów szkół średnich i studentów na dzień skupienia mający na celu pomoc w rozeznaniu powołania kapłańskiego. Spotkanie to odbędzie się w niedzielę 12 marca 2017 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie (ul. Witolda 11A), w godzinach 10.00-15.00. Jest to dobra okazja do zapoznania się z Seminarium, rozmowy z księżmi oaz z klerykami. Prosimy księży o promocję tego zaproszenia.

7. Duszpasterstwo Służby Zdrowia Diecezji Rzeszowskiej zaprasza pracowników służby zdrowia oraz ludzi chorych i cierpiących, a także ich rodziny na rekolekcje wielkopostne. Nauki rekolekcyjne będą głoszone w kaplicy pw. św. Łukasza w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (ul. Szopena 2) w dniach 12 – 14 marca 2017 r. oraz w kaplicy pw. św. Brata Alberta w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie (ul. Lwowska 60) w dniach 24 – 26 marca 2017 r. Rekolekcje te będą równocześnie kontynuacją comiesięcznych spotkań formacyjnych dla pracowników służby zdrowia. Księży kapelanów, spoza Rzeszowa, prosimy o zorganizowanie w kaplicach szpitalnych rekolekcji wielkopostnych. Szczegóły na stronie internetowej: http://dsz.rzeszow.pl.

8. Zapraszamy serdecznie na Wielkopostny Dzień Skupienia dla Organistów, który odbędzie się 18 marca 2017 r. w Rzeszowie w budynku Instytutu Teologiczno-Pastoralnego, ul. Witolda 11 A. Dzień skupienia połączony z warsztatami z akompaniamentu liturgicznego i prostych form improwizacji poprowadzi Damian Skowroński z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Początek godz. 9.00, zakończenie ok. godz.13.00.

9. W poniedziałek, 20 marca br., o godz. 10.00 w Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie odbędzie się spotkanie dekanalnych referentów misyjnych z naszej diecezji. Serdecznie zapraszamy.

10. Przygotowujemy się do jubileuszu 25-lecia istnienia naszej diecezji, który rozpocznie się 25 marca br. W tym dniu o godz. 16.00 w rzeszowskiej farze zostanie odprawiona uroczysta Msza św., a po niej odbędzie się spotkanie w Filharmonii Podkarpackiej o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy.