Newsy

500 zł z dekanatu. Będziemy pomagać Syryjczykom

Wpisany przez Tomasz Nowak

Podczas kongregacji kapłańskich w Rzeszowie i Jaśle 18 marca 2017 r. biskup rzeszowski Jan Wątroba zobowiązał wszystkie dekanaty diecezji rzeszowskiej do włączenia się w pomoc Syryjczykom w ramach programu „Rodzina Rodzinie”.

„Rodzina Rodzinie” to program pomocy poszkodowanym w konflikcie syryjskim prowadzony przez Caritas Polska. W programie uczestniczą osoby indywidualne, parafie, organizacje kościelne i firmy.

500 ZŁ Z KAŻDEGO DEKANATU

Nawiązując do przeżywanego w bieżącym roku jubileuszu 25-lecia diecezji rzeszowskiej biskup rzeszowski Jan Wątroba podczas kongregacji kapłańskich w Rzeszowie i Jaśle zobowiązał wszystkie dekanaty diecezji rzeszowskiej (25 dekanatów) do włączenia się w program Caritas „Rodzina Rodzinie”.

Poszczególne dekanaty rejestrując się na stronie internetowej programu „Rodzina Rodzinie” zdeklarują się wpłacać przez sześć miesięcy kwotę 500 zł wybranym rodzinom. Pieniądze będą pochodzić ze zbiórek organizowanych w parafiach poszczególnych dekanatów. Akcję mają koordynować wicedziekani.

GŁADYSZÓW POMAGA SYRII

Obecnie w ramach programu „Rodzina Rodzinie” ponad 7000 polskich darczyńców wspiera 2225 rodzin w Aleppo. Na stronie www.rodzinarodzinie.caritas.pl zarejestrowane są trzy parafie z diecezji rzeszowskiej: z Gładyszowa, Kątów i Trzebowniska oraz darczyńcy indywidualni (dane z 18 marca).

Ksiądz Artur Wesołowski, proboszcz parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Gładyszowie (najmniejszej w diecezji rzeszowskiej – liczącej 320 osób) pod koniec listopada 2016 r., po niedzielnej Mszy św., rozdał parafianom ulotki z informacjami na temat wybranej rodziny z Syrii, prosząc, aby chętni zgłosili swój udział w akcji i zadeklarowali wpłaty konkretnej sumy pieniędzy przez pół roku. – Parafianie chętnie włączyli się do programu. Zgłosiło się 32 rodziny deklarując sumę, która pozwoliła nam pomagać nie jednej, a dwóm rodzinom – wyjaśnia ks. Wesołowski.

Podczas 375. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski 13 i 14 marca br. w Warszawie biskupi postanowili, iż w najbliższą Niedzielę Miłosierdzia – 23 kwietnia będzie miała miejsce specjalna zbiórka do puszek na rzecz ofiar wojny w Syrii. (tn)

Zdjęcie – tn