Galerie 2017 Newsy

Czas Mocy i Łaski w Tarnowcu

Rekolekcje połączone z nawiedzeniem figury św. Michała Archanioła z cudownej Groty Objawień na Górze Gargano trwały 3 dni. Parafianie z Sanktuarium MB Zawierzenia w Tarnowcu w tym szczególnym okresie mogli uczestniczyć w wielu mszach oraz nabożeństwach. W dniach od 3–5 marca 2017 roku odbyły się spotkania rekolekcyjne dla dzieci i młodzieży, Droga Krzyżowa, Msze Święte dla wszystkich, a także te ze słowem otuchy i wsparcia dla chorych, samotnych czy uzależnionych.

Wieczorami można było uczestniczyć w Apelach Jasnogórskich z rozważaniami, był też czas na modlitwę osobistą. Wierni odśpiewali też godzinki ku czci św. Michała Archanioła, odnowili przyrzeczenia chrzcielne i mogli przyjąć specjalne błogosławieństwo z rąk posługujących kapłanów.

Można było też modlić się w godzinie Miłosierdzia, adorując Najświętszy Sakrament oraz odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia. W niedzielę wierni odśpiewali Gorzkie Żale
i wysłuchali kazania pasyjnego.

Różnorodność nabożeństw, a także zaplanowanie ich o różnych godzinach, pozwoliły wszystkim na znalezienie czegoś dla siebie i otwarcie serc, jak mówił ksiądz rekolekcjonista. We wszystkich swych kazaniach opowiadał o cudach, które zdarzyły się dzięki wstawiennictwu Michała Archanioła. Podkreślał, że Pan Bóg często posługuje się aniołami, a więc i Michałem Archaniołem, aby przynieśli uzdrowienie czy wyzwolenie dla człowieka.

Grota na górze Gargano nazywana jest „niebiańską bazyliką”, gdyż to jedyne miejsce na ziemi, które nie zostało poświęcone ręką człowieka. Poświęcił ją sam Michał Archanioł, a jednemu
z biskupów zlecił poświęcenie kamyków w grocie. Każdy chory, który ich dotknął, został uzdrowiony.

Ksiądz rekolekcjonista mówił o obrazach i figurkach, które dziś usuwa się z domu i ukradkiem podrzuca do kościoła. Podkreślił, że w miejsce wiary wkrada się pustka, którą wykorzystuje szatan. Nawoływał, abyśmy z Michałem Archaniołem wznieśli się ponad problemy i abyśmy cierpieli razem z Chrystusem. Zachęcał ludzi chorych do ofiarowania cierpienia w jakiejś intencji. „Tam, gdzie nie sięga modlitwa, tam sięgnie ofiarowane cierpienie” – powiedział.
W kazaniu pasyjnym przypomniał o czymś, o czym niestety zapominamy. Mówił o łzach, trwodze Jezusa podczas modlitwy w Ogrójcu – Jego pot był jak krople krwi. Pan Jezus płakał, być może widząc swoją przyszłą mękę i cierpienie, ale też obarczył się naszym niewinnym cierpieniem, naszym bólem i grzechem.

„Chrystus cierpi dzisiaj w każdym z nas” – podsumował rozważania ksiądz. Rekolekcjonista swoje kazania urozmaicał grą na gitarze i śpiewem.

Czas rekolekcji to chwila wzmożonej modlitwy i ożywienia wiary. Myślę, że dni z Michałem Archaniołem nie były dla ludzi w Tarnowcu czasem straconym, ale dały momenty nadziei, uzdrowień, a może też nawróceń. „Mieliśmy kawałek nieba na ziemi dzięki odwiedzinom św. Michała Archanioła” – usłyszeliśmy na kazaniu.

Mam też nadzieję, że nie potraktowaliśmy figury św. Michała Archanioła jako nawiedzenia figurki, ale że były to prawdziwe odwiedziny Anioła Miłosierdzia. Kto pokochał Rycerza Pana Boga, ten z pewnością może liczyć na Niego w sprawach trudnych i beznadziejnych. Owoce rekolekcji i tych szczególnych odwiedzin dla wielu z nas będą z pewnością bezcenne. Święty Michał Archanioł Waleczny każdego dnia zachęca nas do walki z przeciwnościami. Musimy być mocni i wybierać dobre drogi, żeby nasze Anioły nie płakały. Święty Michale Archaniele, Wodzu Niebiański, wstawiaj się za nami, oręduj, wspomagaj.

ks. Grzegorz Wolan