“Dotyk Pamięci”

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Dnia 19 marca w Jaśle przeprowadzono kwestę, z której całkowity dochód przeznaczony zostanie na cel przywrócenia pamięci 16 jasielskich oficerów, zamordowanych wiosną 1940 roku w Katyniu przez funkcjonariuszy NKWD. Akcja stanowi najpiękniejszy wyraz szacunku dla przeszłości.

Forma upamiętnienia obejmuje kilka ważnych elementów m.in. wybrukowanie Alei Pamięci, wykonanie zewnętrznej tablicy, utworzenie Ściany Pamięci w budynku szkoły oraz opublikowanie monograficznej broszury na temat ofiar zbrodni katyńskiej. Jak podkreśla p. Małgorzata Zawadzka, opiekunka projektu – do Miejsca Pamięci wciąż napływają fotografie rodzinne i kopie różnych dokumentów. Ponadto członkowie projektu, otrzymali wyjątkowy dar jakim była ziemia z lasu katyńskiego oraz guziki mundurowe, które ofiarował p. Lesław Irzyński, bratanek jednego z oficerów.

W niedzielną kwestę włączyły się także jasielskie parafie.

tekst: Natalia Janowiec