Galerie 2017 Newsy

KONGERGACJA ODPOWIEDZIALNYCH

W dniach 24-26 lutego 2017 r. wraz z animatorami,  małżeństwami i moderatorami Ruchu Światło-Życie diecezji rzeszowskiej, mieliśmy okazję być na 42 Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie na Jasnej Górze.  Był to czas doświadczenia Wspólnoty, gdzie spotykają się członkowie Oaz: młodsi, starsi, małżeństwa, moderatorzy, osoby konsekrowane, wierni z różnych części Polski. Wszyscy spotkali się w jednym celu: aby gromadzić się razem wokół Chrystusa, słuchać Słowa Bożego, poznawać to, co Ruch chce nam przekazać na kolejny rok formacyjny.

Tematem rozważań na Kongregacji, w 30 rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego, była Niepokalana, Matka Kościoła. Hasło roku „Sługa Niepokalanej”, przybliża nam jej miejsce w Ruchu, w naszym sercu oraz Jej szczególną pozycję w życiu ks. Blachnickiego. Wygląd symbolu roku można przyrównać  do znaku Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Oblicze Maryi,  tam gdzie duże „M” symbolizuje Maryję pod krzyżem. Zaś wizerunek ks. Blachnickiego w miejscu, gdzie znajduje się małe „m”, oznaczające „my”, ukazuje księdza Blachnickiego jako jednego z nas. Słowo „Sługa” jest odniesieniem wprost do Chrystusa Sługi, jako Tego, który ogołocił samego siebie, uniżył się w posłuszeństwie. Otrzymaliśmy zadanie do naśladowania Jezusa, w służbie Kościołowi i drugiemu człowiekowi. Maryja jest wzorem dla nas, jako ta, która powiedziała Bogu „tak”, służyła i była posłuszna. Bardzo mocno wybrzmiały słowa, aby wyjść oraz służyć bez czekania na pochwały, by nauczyć się służyć bezinteresownie.

Oprócz wielu konferencji, m.in. o Mariologii, technikach schodzenia z kanapy, projekcie Centrum Ewangelizacyjnego Ruchu w Krościenku czy o  tym, jak będą wyglądać w ciągu roku obchody 30-tej rocznicy śmierci ks. Franciszka, ważnym punktem były świadectwa. Istotne było spojrzenie na Niepokalaną w świadectwie Jana Budziaszka, które ukazało Maryję, jako Matkę, dbającą o swoje dzieci, troszczącą się o nie i prowadzącą je. Niepokalana zostaje pokazana jako ta, w której ręce każdego dnia powinnyśmy się oddawać i razem z nią kroczyć ku świętości. Nie można też nie wspomnieć o świadectwie ks. Michała Misiaka. Jego tematem było doświadczenie ewangelizacji, wyjście do ludzi i poprzez służbę niesienie Boga innym ludziom. Czasem wystarczy niewiele – drobny gest. Ewangelizacja, o której często zapominamy jest jednym z głównych zadań Ruchu Światło-Życie.

Tym, co mnie ujęło podczas tego spotkania na Jasnej Górze, była dbałość o piękno eucharystii i liturgii godzin. Niezwykłe jest to, jak ludzie spotykają się z różnych krańców Polski i jednym głosem wychwalają Pana Boga całym swoim sercem. Również Nieszpory z błogosławieństwem nowo przyjętych członków stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie były wzruszającym momentem podczas Kongregacji. Poruszająca była chwila, kiedy ludzie poprzez  wymówienie słów: „Pragnę służyć” – w obecności innych członków Ruchu – ukazali swoją gotowość do Służby Panu Bogu oraz pragnienie uczynienia z siebie daru do końca. W tym roku do Unii Kapłanów Chrystusa Sługi oraz służby w Centralnej Diakonii Miłosierdzia został pobłogoslawiony ks. Łukasz Nowosielski, a do Centralnej Diakonii Oaz Rekolekcyjnych dołączyli państwo Knottowie.

Uczestnicy pokazali, że Ruch jest dla nich życiem, środkiem na drodze do świętości oraz miejscem, gdzie będą mogli, poprzez własne uświęcanie, nieść Pana Boga innym, którzy dopiero go odkrywają lub jeszcze Go nie poznali.

an. Urszula Szyszka