Galerie 2017 Newsy

Wyślij pączka do Afryki

Uczniowie z ZST w Kolbuszowej pomagają dzieciom w Afryce

W dniach 23-24 lutego 2017 roku w Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939, odbyła się w akcja pt.: „Wyślij pączka do Afryki”. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Nie brakowało także smakoszy chętnych na zakup pączka, a tym samym na pomoc misjom w Afryce. Koordynatorem tej akcji w szkole byli: Anna Leśniowska-Boroń, Elżbieta Muszyńska i ks. Paweł Liszka.

Autorem zaś tego pomysłu jest brat Benedykt Pączka – kapucyn. Pochodzi on z Niebylca. Brat Benedykt Pączka od września 2013 roku przebywa na misjach w Republice Środkowoafrykańskiej, w miejscowości Ngaoundaye. Pomysł akcji wziął się od nazwiska tego Misjonarza, który jeszcze przed wyjazdem na misje, organizował akcję „Benedykt Pączka zaprasza na pączka”. Celem jej było pozyskanie środków na otwarcie pierwszej w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie szkoły muzycznej.

Jako misjonarz, brat Benedykt, głosi Ewangelię, ale często jego obecność wykracza poza zadania związane z posługą kapłańską. Kapucyni dokarmiają i kształcą osierocone dzieci, kopią studnie w wioskach, w których nie ma dostępu do bieżącej wody oraz budują szkoły. Misjonarze słusznie twierdzą, że edukacja jest jedyną szansą na zmianę w sercu Afryki. Brat Benedykt zachęca wszystkich ludzi dobrej woli, aby pomogli jego podopiecznym – zaprasza swoich bliskich na pączka. „Zamiast zwykłego pączka, w tłusty czwartek, zjedz pączka afrykańskiego i pomóż ofiarom rebelii w Republice Środkowoafrykańskiej, misjonarzom i ich podopiecznym” – nawołuje Brat Benedykt. Kupując droższego pączka niż zwykle, możemy pomóc tym, którym ta pomoc jest bardzo potrzebna.

Z powodu wojny w Republice Środkowoafrykańskiej brakuje żywności i innych środków potrzebnych do codziennego życia. Śmierć głodowa grozi wielu dzieciom. Koszt jednego ciepłego, kalorycznego posiłku, na bazie kaszy kukurydzianej oraz koszt kształcenia dziecka to tylko 1 zł dziennie, czyli dokładnie tyle, co pół pączka. Aby dokarmiać i uczyć dzieci przez cały 2017 rok potrzeba około 42 tys.zł.

W tym roku, fundusze zebrane w czasie akcji, zostaną przeznaczone na kilka projektów prowadzonych przez polskich kapucynów w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie. Chodzi o budowę studni głębinowej w parafii Bouar – RŚA, rozbudowę szkoły katolickiej i szkoły państwowej w Kowone w parafii Ndim w RŚA. Niezbędne jest leczenie osób niepełnosprawnych ruchowo z parafii Ndim w RŚA w klinice ortopedycznej w Czadzie oraz pomoc dla ubogich, starszych i niepełnosprawnych w parafii Bocaranga w RŚA. Dodatkowo kapucyni zajmą się dubbingiem filmów edukacyjnych w języku sango, zakupem książek do biblioteki w Centrum Kulturalnym w Ngaoundaye w RŚA, sfinansowaniem kolejnego roku działalności Punktu Socjalnego dla Ubogich Caritas w Ngaoundaye w RŚA. Planowany jest także zakup 83 sztuk rowerów dla katechistów w parafii Bocaranga w RŚA, rozbudowa kaplicy w Tululu w parafii Ndim w RŚA oraz kaplicy w Tolle parafia Bocaranga w RŚA. Konieczna jest naprawę mostu, przejazdu przez rzekę i przepustów wodnych w parafii Ngaoundaye w RŚA oraz zwiększenie zasięgu radia Siriri w Bouar w RŚA. Łączny koszt wszystkich projektów to ponad 400 tys. zł.

W tegorocznej zbiórce w ramach programu „Wyślij pączka do Afryki” można wziąć także udział np. przez kupienie tzw. e-pączka. Za pomocą internetowego modułu wpłat na stronie: https://paczek.kapucyni.pl/ każdy może wysłać pączka do Afryki w postaci dobrowolnej ofiary na rzecz misji w Republice Środkowoafrykańskiej.
W Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej zostało rozprowadzone 500 pączków.

Warto więc włączyć się w akcję „Wyślij pączka do Afryki”. A co ważne – po takim pączku nie rośnie brzuch, lecz serce.

Ks. Paweł Liszka
Zdjęcia: ks. Paweł Liszka