Zapraszamy na Wielkopostne Rozmyślania o Bożym Umęczeniu.

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Tradycyjna Droga Krzyżowa

Tegoroczna edycja przebiega pod znakiem premier odnalezionych przez Bartosza Gałązkę na Podkarpaciu perełek muzycznych.
Stacye Jerozolimskie – tak kiedyś nazywano Drogę Krzyżową, pochodzą z miejscowości Niewodna.
Przepiękny tekst o Męce Jezusa Chrystusa i niepowtarzalna melodia przemówiły do nas już od pierwszych dźwięków.
Postanowiliśmy przywrócić stacje – muzyczny skarb do śpiewu w kościele. Wierni otrzymują teksty stacji, dzięki czemu mogą włączyć się w śpiew.
Dzięki temu powracamy do tradycji śpiewanych nabożeństw, tradycji, która w wielu miejscach uśpiona ożywa na nowo.

Podkarpackie Misterium Wielkopostne

Podkarpacka Droga Krzyżowa stała się inspiracją do dalszych działań i poszukiwań. Tak oto powstało Podkarpackie Misterium Wielkopostne oparte na Stacyach Jerozolimskich. Misterium – koncert, nabożeństwo, modlitwa, kontemplacja, wędrówka, zanurzenie się głęboko w przeżywanie tej ogromnej tajemnicy życia i śmierci. Nawiązuje do średniowiecznych dramatów, bowiem jego dramaturgię, puls i kierunek wyznaczają stacje Drogi Krzyżowej.
W rozważaniach między stacjami usłyszymy opowieści o ludzkich losach, prośby, błagania i żal za grzechy. Tradycyjne pieśni z Podkarpacia i pieśni staropolskie tworzą jedną, niesamowitą całość, która prowadzi nas przez trudy Drogi Krzyżowej. W tle usłyszymy średniowieczną lirę korbową, która niekiedy prowadzi linie melodyczną, innym razem łka i lamentuje nad niegodziwością tego świata. Potęguje przeżycie i prowadza drżące głosy na właściwy tor.
Zanurzamy się w otchłań, aby odnaleźć na jej dnie swoje słabości i powrócić napełnieni nową nadzieją, oczekując Zmartwychwstania.

Tradycyjne Czuwania w Ciemnicy i przy Grobie Pańskim

Podczas Triduum Paschalnego powracamy do tradycji wielogodzinnych czuwań, trwania na wspólnym śpiewie i rozważania Męki Pańskiej.
Wędrujemy nieraz od świątyni do świątyni animując śpiew podkarpackich, tradycyjnych pieśni. Wierni otrzymują teksty i chętnie włączają się we wspólną modlitwę.
Czuwania mają wyjątkowy charakter, z ciszy wyłania się często lament i opłakiwanie. Starodawne teksty pieśni dodają dostojeństwa przeżywanym treściom.
To czas, kiedy cały świat na chwilę przestaje istnieć. Wszystko staje się bardzo małe w obliczu tak wielkich wydarzeń.
Muzyka niesie ze sobą ukojenie w bólu.

Zapraszamy na Wielkopostne Rozmyślania o Bożym Umęczeniu

Barbara Bator & Zespół Muzyki Dawnej Vox Angeli
www.voxangeli.pl

Zapraszamy do wysłuchania pieśni pasyjnych z Podkarpacia