Chrzest dorosłych w rzeszowskiej katedrze

Chrzty dorosłych odbywają się najczęściej podczas Wigilii Paschalnej. Także w rzeszowskiej katedrze w minioną sobotę, 15 kwietnia, odbyły się obrzędy sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego trzech katechumenów. Wcześniej wszystkie osoby przeszły kilkumiesięczną formację w Diecezjalnym Centrum Katechumenatu Dorosłych.

Sobotnia Eucharystia rozpoczęła się od Liturgii Światła. Katedra pogrążyła się w ciemności, aby po chwili wypełnić się światłem paschału i zapalanych od niego świec. W czasie nabożeństwa biskup rzeszowski Jan Wątroba poświęcił wodę oraz udzielił sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego trzem kobietom.

Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej podkreślał, że właśnie w tę noc Wigilii Paschalnej jesteśmy najbliżej źródła życia, którym jest Jezus Chrystus i że właśnie Msza św., którą przeżywamy w Wielką Sobotę, jest nazywana matką wszystkich Eucharystii, gdyż jej bogactwo i piękno ukazuje nam piękno Kościoła i wiary katolickiej. Wsłuchując się w Liturgię Słowa przechodzimy przez kolejne etapy historii, prowadzące nas do momentu śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Sobotni wieczór był szczególnym czasem łaski, zwłaszcza dla Agnieszki, Vanessy i Zdzisławy, ale też dla ich rodzin, chrzestnych, gwarantów i całej wspólnoty towarzyszącej im przez kilka ostatnich miesięcy na drodze do tego wielkiego wydarzenia. To właśnie w sobotę dla tych wybranych rozpoczęło się życie dziecka Bożego. Życie w łasce, która pozwala wejść w świat Boga przez pełne uczestniczenie w Eucharystii. Życie, w którym każdego dnia na nowo poznajemy moc miłosiernego Boga Ojca.

Od Wigilii Paschalnej nowo ochrzczeni będą spotykać się w każdą niedzielę na wspólnej Eucharystii aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Diecezjalne Centrum Katechumenatu Dorosłych w Rzeszowie zostało powołane do istnienia przez biskupa rzeszowskiego Jana Wątrobę 1 września 2015 r. Siedzibą Centrum jest Dom Diecezjalnym Tabor przy ul. Połonińskiej w Rzeszowie, a odpowiedzialnym za jego funkcjonowanie – ks. Wiesław Rafacz. Więcej informacji na stronie: www.katechumenat.rzeszow.pl.

Monika Ochałek

Zdjęcia: Andrzej Kotowicz