Komunikaty Kurii

Komunikaty Kurii na III Niedzielę Wielkanocną, 30.04.2017 r.

Wpisany przez Admin

1. Trzecia Niedziela Wielkanocna, 30 kwietnia, jest Ogólnopolską Niedzielą Biblijną, rozpoczynającą IX Tydzień Biblijny. W tym roku będzie ona połączona z pierwszym Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego. Informacje na ten temat pojawią się w spotach telewizyjnych i radiowych TVP1 i PR1 od 22 do 30 kwietnia, a także w tygodnikach katolickich. Bardzo prosimy księży o podjęcie tej inicjatywny i zachęcenie wiernych do sięgnięcia po Biblię w Tygodniu Biblijnym, zorganizowanie nabożeństwa Słowa Bożego, połączonego z czytaniem listu do Galatów oraz rozdawaniem wiernym kartek z odnośnikami do konkretnych wersetów tegoż listu. Stosowne materiały zostały przesłane do parafii.

2. Maj jest miesiącem maryjnym. Zachęćmy wiernych do udziału w nabożeństwach majowych. Przesyłamy czytanki majowe przygotowane przez ks. dr. Andrzeja Motykę, prezentujące wizerunki Pana Jezusa, Matki Bożej i świętych, czczone w diecezji. Prosimy o wykorzystanie ich w czasie nabożeństw majowych.

3. Diecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości, Ruch Światło – Życie, Domowy Kościół oraz Krucjata Wyzwolenia Człowieka zapraszają 1 maja 2017 r. do wzięcia udziału w XXXI Pielgrzymce Krucjaty Wyzwolenia Człowieka do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu. W tym roku zapraszamy dodatkowo na I Rzeszowski Bieg Trzeźwości im. Ks. Franciszka Blachnickiego. Informacje szczegółowe na stronie internetowej www.biegtrzezwoscirzeszow.pl oraz na plakatach.

4. Sanktuarium MB Łaskawej w Chmielniku zaprasza na uroczystości odpustowe od 1 do 16 maja, w XX-lecie koronacji. Szczegółowy program jest zamieszczony na plakacie.

5. We wtorek, 2 maja, przeżywamy Dzień Flagi. Zachęćmy wiernych do wywieszenia flag na domach.

6. W środę, 3 maja, Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz Narodowe Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zapraszamy na uroczystości w Rzeszowie: Msza św. o godz. 9.30 w kościele farnym,
a po niej dalsza część na rynku, przy pomniku gen. Tadeusza Kościuszki.

7. Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski to również Dzień modlitw za emigrację. Pamiętajmy w modlitwie wiernych o tej intencji.

8. W czwartą niedzielę wielkanocną, 7 maja 2017 r. w WSD w Rzeszowie odbędzie się spotkanie
z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego dla Stowarzyszenia Przyjaciół WSD. Rozpoczęcie
o godz. 10.00. Prosimy o przekazanie zaproszenia do członków Stowarzyszenia.

9. Wydział Duszpasterski organizuje kurs dla wychowawców. Kurs odbędzie się 13 maja
w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie (ul. Witolda 11a). Początek o godz. 9.00, zakończenie ok 15.30 (w przerwie posiłek). Koszt 50 zł. Ze względów organizacyjnych zgłoszenia
o liczbie osób chętnych do odbycia kursu należy przesyłać na adres krzgolas@gmail.com do 11 maja.

10. Z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich i 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, na Błoniach Jasnogórskich w sobotę, 13 maja, o godz. 14:00 odbędzie się uroczyste wielbienie Boga wraz z Maryją Królową Polski. Każdy pielgrzym proszony jest o zabranie ze sobą róży. Z przyniesionych róż zostanie ułożony dywan jako symbol miłości, czci i wierności względem Boga i Maryi Królowej Polski. W programie: różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Msza św., której będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Po Mszy św. rozpocznie się muzyczne wielbienie Boga z Maryją Królową (pod kierownictwem Leopolda Twardowskiego wraz z muzykami Inicjatywy Poznańskiego Wielbienia, chórem jubileuszowym i orkiestrą symfoniczną). Informacje na stronie: wielbieniezmaryja.pl. Zachęcamy do udziału.

11. Referat Misyjny przypomina o możliwości odbioru kopert na „biały tydzień” dla dzieci komunijnych. Są do odbioru koperty wraz z obrazkami pamiątkowymi dla każdego dziecka.

12. Przesyłamy plakat dotyczący pierwszych sobót miesiąca i materiały związane ze 100-leciem objawień fatimskich, z prośbą o ich wykorzystanie do wprowadzenia lub rozwinięcia nabożeństw pierwszych sobót. Materiały przekazuje Sekretariat Fatimski z Zakopanego.

13. W dniach od 1 do 3 maja Kuria Diecezjalna w Rzeszowie i Sąd Biskupi będą nieczynne.