Peregrynacja kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Radujemy się więc, że Maryja z Nazaretu jest tak wysoko wyniesiona, że jest Bogurodzicą, Matką Boga-Człowieka, ale radujmy się też, że Ona jest naszą Matką i to z woli Jezusa Chrystusa. Jest też Matką i Królową naszego Narodu, bo jest Matką Kościoła, Matką wszystkich dzieci Bożych. – Kardynał Stefan Wyszyński

24 kwietnia rozpoczęła się peregrynacja kopii Cudownego Wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w domach, zakonach i klasztorach męskich znajdujących się na terenie diecezji rzeszowskiej.

Obraz Matki Bożej przywędrował z Pilzna (diecezja tarnowska) do Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. Uroczystemu powitaniu towarzyszył Ks. Biskup Jan Wątroba.
Wizerunek Częstochowskiej Matki uroczyście został wprowadzony do świątyni i umieszczony obok ołtarza. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił bp Jan Wątroba. Podczas Eucharystii dziękowano Polskiej Królowej za obecność i opiekę.

Obraz Jasnogórskiej Pani namalowany został przez śp. siostrę M. Elżbietę Grzegorzewicz. W 1963 roku, Kardynał Stefan Wyszyński poświęcił i ofiarował wizerunek zakonom męskim, by w sposób szczególny czczono w nich Matkę Zbawiciela. Dowodzi temu, widniejący na odwrocie wizerunku przepiękny wpis Prymasa Wyszyńskiego następującej treści:
Przyjmijcie mnie w Waszym Betlejem zakonnym jako Dziewicę Wspomożycielkę i Świętą Bożą Rodzicielkę, która dała Światu Syna Bożego a Waszym Gospodom Zakonnym chce dać Synów w licznych powołaniach ku Radości Waszej ku Chwale Bożej, ku rozrostowi Kościoła Chrystusowego! Będę dla Was Matką niezwykle płodną, będę Waszym pokojem i Miłością. Będę waszym Bogactwem i Mądrością, Waszym Rozrostem i Wytrwaniem. Na dzień Nawiedzenia Panienki Jasnogórskiej błogosławi całemu Domowi.
+ Stefan Kard. Wyszyński, Prymas Polski.
Warszawa, Kaplica Domu Prymasowskiego
7 III 1963.

Peregrynacja kopii Cudownego Wizerunku w diecezji rzeszowskiej potrwa do 12 maja 2017 roku i odbędzie się w następujących domach, klasztorach i zakonach męskich: Jasło – 26 kwietnia (Klasztor oo. Franciszkanów), Kobylanka -27-28 kwietnia (Księża Saletyni, Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego, Dom Postulatu), Biecz – 30 kwietnia (Klasztor OO. Franciszkanów, parafia św. Anny), Sędziszów Małopolski – 1 maja (Klasztor Kapucynów, Dom Nowicjatu), Rzeszów – 3-9 maja (Klasztor Bernardynów, Bazylika Wniebowzięcia NMP, Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Misjonarze Świętej Rodziny, parafia Świętej Rodziny, Klasztor Dominikanów, Konwent św. Jacka, parafia św. Jacka, Księża Saletyni, parafia Matki Bożej Saletyńskiej, Towarzystwo Salezjańskie, parafia Opatrzności Bożej, Kolegium Zakonu Pijarów, parafia św. Józefa Kalasancjusza, Nowicjat), Terliczka – 10 maja (Dom Zakonny Kapucynów, parafia Matki Bożej Fatimskiej)

Fot. N.J