W Ropicy Polskiej relikwie i przeżycia duchowe umacniają wiernych

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Stosunkowo młoda parafia Miłosierdzia Bożego w Ropicy Polskiej jest w posiadaniu relikwii czterech świętych: św. Faustyny Kowalskiej, bł. Karoliny Kózkówny, św. Ojca Pio, a ostatnio wzbogaciła się o relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Fakt ten mobilizuje wiernych do głębszej modlitwy i kultu świętych.

Duchowym przeżyciom sprzyjają też organizowane w kościele koncerty muzyczne i widowiska teatralne. Już po raz trzeci w tym roku ropicka świątynia rozbrzmiewała dźwiękami wielkiej muzyki. Stało się to za sprawą artystów z Krakowa, którzy szczególnie polubili to miejsce, poczynając od styczniowego koncertu kolęd.

W piątek (21 IV) w ramach przygotowania do odpustu parafialnego przypadającego w Niedzielę Miłosierdzia Bożego odbył się spektakl muzyczny zatytułowany „Jezu, ufam Tobie” opowiadający o przezwyciężaniu życiowej pustki i moralnego niepokoju w duszy młodego człowieka, inspirowany Dzienniczkiem siostry Faustyny. Spektakl grany był już w różnych miejscach w Polsce oraz w amerykańskiej Częstochowie. Jego scenariusz napisał Krzysztof Bigaj, on też zaprezentował swój monodram, wzbogacając go ciekawą oprawą muzyczną. Sam namalował obraz i przygotował elementy scenograficzne.

Autor jest polonistą, malarzem i artystą scenicznym. Tworzy poezję, komponuje do niej muzykę, które traktuje jako jedną z form modlitwy. Własną duchowość kształtuje we wspólnocie neokatechumenatu. Współpracuje z Centrum Jana Pawła II w Krakowie.
Warto wspomnieć, że pan Krzysztof był również jednym z solistów w czasie koncertu muzycznego „Via Crucis Poloniae”, który miał miejsce w Ropicy Polskiej 26 III b.r.

Ten wyjątkowy spektakl o tematyce pasyjnej towarzyszył sprowadzeniu do kościoła parafialnego w Ropicy Polskiej relikwii błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki dzięki staraniom księdza proboszcza Stanisława Makowieckiego i tutejszej „Solidarności”.
W widowisku wokalno – muzycznym wzięło udział ok. 45 wykonawców – oprócz solistów Moniki Gębali, Krzysztofa Bigaja, Waldemara Gołębskiego wystąpił chór Canticum Canticorum oraz Smyczkowa Orkiestra Kameralna pod dyrekcją prof. Wiesława Delimata. Libretto powstało na podstawie poezji Kazimierza Józefa Węgrzyna, poety urodzonego na Podkarpaciu. Muzykę skomponował i grał na organach Janusz Ryszard Blecharz.
Ropicka świątynia jest dla wszystkich otwarta – zapewnia ksiądz proboszcz. Znajdą tu zapewne swoje miejsce artyści, ale też ludzie pracy i bezrobotni, zagubieni, poszukujący życiowej drogi i powracający do Ojca jak marnotrawny Syn.

Halina Osińska