Nabożeństwo fatimskie w katedrze

Zadbajmy o nabożeństwo pierwszych sobót – zachęcał bp Edward Białogłowski podczas Mszy św. w katedrze rzeszowskiej poprzedzającej procesję różańcową. 13 maja odbyło się pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie.

Tegoroczny 13 maja był wyjątkowy ze względu na setną rocznicę objawień Matki Bożej Fatimskiej. Wyjątkowość spotęgowała kanonizacja Franciszka i Hiacynty jakiej dokonał papież Franciszek w Fatimie. Podniosły nastrój widoczny był wśród wiernych gromadzących się w wielu parafiach na nabożeństwach fatimskich. Długoletnią tradycją są nabożeństwa fatimskie w rzeszowskiej katedrze, która jest Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (figura Matki Bożej została przywieziona z Fatimy w 1982 r., a koronowana na prawie diecezjalnym w 1993 r.).

Mszy św. w katedrze przewodniczył bp Edward Białogłowski. W homilii bp Białogłowski przypomniał przebieg i główne treści objawień w Fatimie w 1917 r. zachęcając do praktykowania pięciu pierwszych sobót: „Może właśnie jest to bardzo aktualne dzisiaj, abyśmy tak jak dbamy o pierwsze piątki miesiąca również zadbali w setną rocznicę objawień o pierwsze soboty miesiąca”. Praktyka ta polega na spowiedzi, Komunii św., odmówieniu różańca i rozmyślaniu przez kwadrans nad tajemnicami różańcowymi przez pięć kolejnych pierwszych sobót miesięcy.

Warto przypomnieć, że do tej praktyki zachęcał również biskup rzeszowski Jan Wątroba w tegorocznym liście na Wielki Post: „…Fatima woła o nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca! Przeżywane jubileusze stanowią dogodną motywację do wielkodusznej odpowiedzi na to wołanie. Trzeba więc, aby tam, gdzie ta praktyka nie jest jeszcze znana, duszpasterze i wierni usłyszeli na nowo fatimskie orędzie Maryi i z miłości ku Niej podjęli modlitwę wynagradzającą”.

Po Mszy św. na placu przed katedrą odbyła się procesja różańcowa. Tradycyjnie majowe rozważania przygotowali i czytali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. W procesji, obok figury Matki Bożej Fatimskiej, dzieci niosły relikwie św. Franciszka i św. Hiacynty (relikwie zostały uroczyście wprowadzone do katedry rzeszowskiej 13 maja 2016 r.)

Nabożeństwa fatimskie odbywają się w 13. dni miesięcy od maja do października. Nabożeństwa w katedrze rozpoczynają się o godz. 19.00 Mszą św., a następnie wierni uczestniczą w procesji różańcowej przed kościołem. Modlitwa kończy się o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim. Mszom św. i różańcowi przewodniczą poszczególne parafie dekanatu katedralnego oraz przełożeni i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Nabożeństwa są transmitowane przez Katolickie Radio Via. (tn)

Zdjęcia – tn