Ojciec Leon Knabit w Kolbuszowej

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

W czwartek 24 maja 2017 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece w Kolbuszowej odbyło się spotkanie z Ojcem Leonem Knabitem – Benedyktynem, rekolekcjonistą wieloletnim przeorem Klasztoru Benedyktynów w Tyńcu, znanym pisarzem i publicystą.
Ojciec Leon opowiadał o swoim życiu, życiu Benedyktynów, swojej długoletniej wspaniałej przyjaźni z Karolem Wojtyłą później Ojcem Świętym Janem Pawłem II.
Mówił też o swojej działalności wydawniczej, o swoich inspiracjach.
Całe, bardzo ciepłe i refleksyjne wystąpienie Ojca Leona przeplatane było wieloma anegdotami, dowcipami, świadczącymi o wielkim poczuciu humoru, oraz dystansie do swojej osoby.
Na spotkanie do Biblioteki w Kolbuszowej przybyło prawie 200 osób.
Spotkanie nosiło tytuł: Przestań narzekać, zacznij żyć.

Ten słynny 87 – letni Benedyktyn zachęcał do modlitwy różańcowej, codziennego uczestnictwa w Eucharystii i czytania Pisma świętego.
Receptą na szczęśliwe życie jest według Ojca Leona bezgraniczne zaufanie Panu Bogu, nie poddawanie się w przeciwnościach losu oraz świadomość swojej ludzkiej godności.
Zakonnik odpowiadał też na pytania zadawane przez uczestników spotkania, a na koniec poświęcił mnóstwo czasu na podpisywanie książek i błogosławienie tym, którzy cierpliwie czekali w kolejce.
Każdy mógł otrzymać autograf, ciepłe słowo i często indywidualną dedykację w formie mądrości przeznaczonej specjalnie dla konkretnej osoby.

W czwartek 25 maja Ojciec Knabit odprawił rano Mszę świętą w Kolbuszowskiej Kolegiacie, podczas której wygłosił homilię.
W prostych i mądrych słowach mówił, że Jezus Chrystus to Bóg przetłumaczony na język ludzki. My mamy Go poznawać, z Nim się jednoczyć, by potem innym swoim życiem przybliżać Pana Boga.
Mamy stawać się dla innych tłumaczenie Boga na ludzki język. Nasze spotkania z drugim człowiekiem, mają czynić go lepszym.
Po Eucharystii Benedyktyn z Tyńca spotkał się z kapłanami pracującymi w parafii, dzieląc się przy tym swym ogromnym doświadczeniem duchowym i duszpasterskim.
Spotkanie z Ojcem Leonem było niesamowitym przeżyciem i pozostanie w pamięci na długie lata.

Tekst: Ks. Paweł Liszka
Zdjęcia: ks. Tomasz Ryczek