Wspominając Prymasa Tysiąclecia

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

28 maja przypada 36. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego. O niezwykłej wizycie wybitnego przywódcy duchowego w murach jasielskiego Klasztoru Sióstr Wizytek z siostrą Marią Adalbertą Wojtas, przełożoną klasztoru rozmawia Natalia Janowiec

– Proszę Matki jak to się stało, że Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński przybył z wizytą do jasielskiego Klasztoru Sióstr Wizytek?
– Było to 17 września 1972 roku. Ksiądz Prymas uczestniczył w uroczystościach w Dębowcu z okazji 125. rocznicy Objawień Matki Bożej w La Salette. W tym czasie, w naszym klasztorze w Jaśle przełożoną była siostra z Warszawy, m. Maria Ładysława Łukasiewicz. Znała ona Kardynała Wyszyńskiego z jego odwiedzin warszawskiej wspólnoty wizytek i zaprosiła go do odwiedzenia klasztoru jasielskiego.

– Jak Matka wspomina dzień tej wizyty?
– Ksiądz Prymas wszedł do klauzury wraz z bp. Ignacym Tokarczukiem, ordynariuszem przemyskim i ks. dziekanem Ignacym Leją z Tarnowca, który pełnił funkcję ojca duchowego naszej wspólnoty. Siostry oczekiwały na dostojnego gościa z wielka radością. Od furty poprowadziły go procesjonalnie do sali rekreacyjnej. Zapamiętałam jego postawę pełną godności i szlachetności, a zarazem otwartą i serdeczną dla sióstr, z każdą się przywitał i zamienił parę słów.

– Jakie tematy rozmów poruszał z siostrami Prymas Wyszyński?
– Nie pamiętam dokładnie szczegółów, te które utkwiły mi w pamięci dotyczą przede wszystkim pobytu ks. Kardynała w Wiecznym Mieście podczas trwania Soboru Watykańskiego II. W obradach Prymas Tysiąclecia uczestniczył od pierwszego do ostatniego dnia: 11 października 1962 r. – 8 grudnia 1965 r.

– Jaki szczególny obraz tej wizyty zapamiętany został przez Matkę po dzień dzisiejszy?
– Pierwszy obraz z tej wizyty, jaki nasuwa mi się na pamięć to spacer z Księdzem Prymasem, z konieczności bardzo krótki, ponieważ Ksiądz Prymas w tym dniu wracał do Warszawy. Pamiętam jego zachwyt na widok pięknie kwitnącej wyki w ogrodzie.

Fot. niedziela.pl, arch. Sióstr Wizytek
Życiorys Kar. Stefana Wyszyńskiego Życiorys.