W Czadzie wybudowano kolejne studnie

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Studnie imienia Sług Bożych Rodziny Ulmów oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki zainstalowano w Czadzie. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i błogosławieństwu Bożemu, mieszkańcy wioski Saya i Guinera otrzymali dar lepszego życia.

Woda w obydwu wioskach to cenny dar, o który z wielkim trudem zabiegali mieszkańcy. Od wielu lat zmagali się z ciężkimi żywiołami niosącymi ze sobą nędzę, ubóstwo oraz śmierć. Dzięki okazanemu sercu i hojności ludzi dobrej woli dziś mogą ugasić pragnienie, a także w miarę możliwości rozpocząć uprawę roli, która wspomoże zaspokoić panujący tam głód.

Do tej pory w Czadzie zainstalowano osiem studni. Nazwa każdej z nich wywodzi się od postaci wielkich świętych i błogosławionych kościoła katolickiego. Nie bez powodu więc za patronów kolejnej obrano m.in. bohaterską rodzinę Ulmów z Markowej.

24 marca 1944 roku z rąk niemieckich okupantów tragicznie zginęła rodzina Ulmów. Przed rodzinnym gospodarstwem w Markowej w bestialski sposób zamordowano Wiktorię i Józefa Ulmów. Mordercy uśmiercili także ich dzieci: Antosia, Władzia, Franię, Basię Stasia i Marysię. Najmłodszą ofiarą było nienarodzone dziecko Wiktorii.

Ulmowie stali się niezwykłym symbolem ofiar, jakie w latach 1939 – 1945 polska ludność ponosiła za ratowanie drugiego człowieka. W okresie okupacji hitlerowskiej to właśnie Ulmowie podjęli decyzję o przyjęciu pod swój dach pięcioosobowej rodziny Szallów oraz kilku dawnych sąsiadów. Czynem i dobrym sercem rodzina przypłaciła życiem.

Obecnie trwa proces beatyfikacyjny bohaterskiej rodziny z Markowej. Ks. Witold Burda, postulator procesu wyraził wielką radość z powstania studni Sług Bożych Rodziny Ulmów. Jak podkreślił, studnia to nie tylko symbol pomocy na rzecz bliźnich, ale także niezwykłe świadectwo ludzi, którzy przyczynili się do rozpowszechnienia w świecie rodzinnej historii Ulmów.

W diecezji rzeszowskiej nadal prowadzona jest akcja zbiórki makulatury, z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na rzecz budowy kolejnych studni w Afryce. Zbiórka prowadzona jest we współpracy z Archidiecezją Przemyską oraz Polską Fundacją dla Afryki. Specjalne, bezpłatne kontenery, zostały umieszczone w parafiach i dekanatach, które chętnie włączyły się w trwającą akcję.

Fot. muzeumulmow.pl
Natalia Janowiec