Ewangelia na ulicach – Finał Festiwalu Wiary

Kiedy dzielimy się swoją wiarą z innymi, umacnia się ona w nas samych – mówił ks. Piotr Gnat na zakończenie Finału Festiwalu Wiary w Rzeszowie. W sobotę, 17 czerwca 2017 r., modlitwą uwielbienia w kościele św. Krzyża w Rzeszowie zakończył się dwudniowy czas katechez, koncertów i nabożeństw.

Drugi dzień Finału Festiwalu Wiary rozpoczął się jutrznią w pięciu rzeszowskich kościołach. Za przebieg nabożeństw odpowiadały rożne ruchy i stowarzyszenia: w parafii świętych Wojciecha i Stanisława – Szkoła Nowej Ewangelizacji im. bł. Pawła VI; w parafii św. Krzyża – Ruch Apostolstwa Młodzieży i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży; w parafii Chrystusa Króla – Liturgiczna Służba Ołtarza, Wieczory Uwielbienia i Ruch Światło Życie; w parafii św. Rocha – Przyjaciele Oblubieńca i w parafii Matki Bożej Saletyńskiej – Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Filipa. Obecni w świątyniach  wysłuchali katechez, które wygłosili: ks. Grzegorz Ząbek, ks. Damian Bolka, ks. Mariusz Mastaj, ks. Daniel Nowak i ks. Franciszek Sikora – saletyn.

Po modlitwie w kościołach uczestnicy nabożeństw wyszli na rzeszowskie ulice. Dzień wcześniej, podczas Mszy św. na Hali Podpromie, bp Grzegorz Ryś, nawiązując do ulicznej ewangelizacji w ramach Festiwalu Wiary, zachęcał, aby nie zaczynać rozmów z przechodniami od straszenia piekłem, ale od pokazania Boga, który chce jedności z każdym człowiekiem. Kolorowe pochody ze śpiewem i tańcem spotkały się na ul. Grunwaldzkiej i ul. Kościuszki w centrum Rzeszowa. Podobne ewangelizacje liczne odbyły się w Jaśle i Strzyżowie.

Wieczorem, w kościele św. Krzyża w Rzeszowie, odbyła się modlitwa uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem. Modlitwę i pieśni prowadziła Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Miriam spotykająca się regularnie Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie. Przez dwie godziny w kościele rozbrzmiewał śpiew pieśni, słowo Boże oraz modlitwy uwielbienia Pana Boga.

Nabożeństwo i jednocześnie Finał Festiwalu zamknął ks. Piotr Gnat – dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji im bł. Pawła VI, która od tego roku jest odpowiedzialna za przygotowanie i przebieg Festiwalu Wiary. Przypominając, że Festiwal Wiary trwa przez cały rok, zachęcał zebranych do codziennego świadectwa wiary: „Kiedy dzielimy się swoją wiarą z innymi, rośnie ona jednocześnie w nas samych”. (tn)

Zdjęcia – Piotr Kordyś (z ewangelizacji na ulicach Rzeszowa) i tn