Komunikaty Kurii

Komunikaty Kurii na XI Niedzielę Zwykłą, 18.06.2017 r.

Wpisany przez red.

1. Przesyłamy zaproszenie Biskupa Rzeszowskiego skierowane do diecezjan do udziału w 40. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Prosimy je odczytać w ramach ogłoszeń w najbliższą niedzielę.

2. W niedzielę, 18 czerwca, odbędzie się w Gorlicach Dzień Integracji Misyjnej w naszej diecezji. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych z grup misyjnych oraz inne osoby, którym sprawa misji nie jest obojętna.

3. Przypominamy, że w III niedzielę czerwca jest składka na biedne kościoły.

4. Duszpasterstwo Ludzi Pracy Diecezji Rzeszowskiej zaprasza każdego 19 dnia miesiąca do kościoła pw. bł. Jerzego Popiełuszki, przy ul. Solidarności w Rzeszowie na Mszę św. w intencji budowy kościoła, budowniczych i ofiarodawców oraz na nowennę za Ojczyznę przez wstawiennictwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki, połączoną z uczczeniem Jego relikwii. Bezpośrednio po Mszy św. odbędzie się konferencja, poświęcona współczesnym procesom globalnym, problemom i wyzwaniom społecznym, na które przed laty zwracał uwagę bł. męczennik ks. Jerzy Popiełuszko – patron ludzi pracy i parafii. W poniedziałek, 19 czerwca 2017 r. o godz. 18.00 Mszy św. przewodniczył będzie i konferencję wygłosi ks. prof. UKSW dr hab. Janusz Balicki – kierownik Katedry Polityk Publicznych oraz kierownik Międzyinstytutowego Zakładu Badań nad Migracją. Temat konferencji: Współczesne wyzwania przed Kościołem w Polsce w świetle życia i działalności bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

5. Samorząd Województwa Podkarpackiego zaprasza do udziału w konferencji pn. „Miejsca kultu maryjnego na pograniczu polsko-słowackim” w ramach projektu Szlak Maryjny („Światło ze Wschodu”). Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 czerwca 2017 r. w Zespole Zamkowo-Parkowym w Krasiczynie k. Przemyśla. Informacje i zapisy do 13 czerwca 2017 r. na adresy: m.rainer@podkarpackie.pl oraz a.lorynowicz@podkarpackie.pl

6. W piątek, 23 czerwca, Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, odpust w rzeszowskiej katedrze o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy do udziału.

7. W sobotę, 24 czerwca o godz. 19.30 w kościele Ojców Bernardynów w Rzeszowie odbędzie się rzeszowska prapremiera dzieła Siergieja Rachmaninowa pt. „All-Night Vigil” w wykonaniu artystów z Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej. Utwór jest zaliczany do pereł w muzycznym dorobku kościoła prawosławnego. Koncert jest częścią festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury.

8. Zapraszamy na rekolekcje kapłańskie: I seria: 25-28.06.2017 r. w WSD w Rzeszowie – prowadzący: ks. Jakub Szcześniak z Warszawy; rekolekcje w ciszy w formie lectio divina; rozpoczęcie w niedzielę o godz. 18.00, zakończenie w środę o godz. 13.00. II seria: 23 -26.08.2017 r. WSD Rzeszów – prowadzący: O. Albert Oksiędzki OSPE – rozpoczęcie w środę o godz. 18.00, zakończenie w sobotę o godz. 13.00. Zgłoszenia na furcie WSD w Rzeszowie

9. Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu zaprasza na XVII Ogólnopolską Pielgrzymkę Pokutną za grzechy przeciw życiu, w sobotę, 1 lipca. W programie: godz. 9.00 Eucharystia, godz. 10.00 wykład ks. Jana Kobaka, diecezjalnego duszpasterza rodzin, godz. 11.00 Droga Krzyżowa, godz. 12.30 agapa, a po niej Koronka do Miłosierdzia Bożego na Kalwarii Trzeciego Tysiąclecia przy pomniku nienarodzonych.

10. Uniwersytet Rzeszowski zaprasza do studiowania na kierunku „Nauki o rodzinie”. Po pierwszym stopniu zdobywa się tytuł licencjata, a na drugim tytuł magistra. Istnieje też możliwość na drugim stopniu zdobycia przygotowania pedagogicznego. Biskup Rzeszowski Jan Wątroba zachęca do promocji tego kierunku w ramach ogłoszeń parafialnych i wywieszenie plakatu w gablotce przy kościele. Jest to ważne dla naszej diecezji, ze względu na umiejscowienie tych studiów w Instytucie Teologiczno- Pastoralnym.

11. Ruch Światło-Życie Diecezji Rzeszowskiej przekazuje księżom proboszczom i księżom moderatorom parafialnym karty uczestnictwa w wakacyjnej oazie rekolekcyjnej, zarówno animatorów jak i uczestników. Bardzo prosimy o przekazanie ich zainteresowanym.

12. W poniedziałek, 12 czerwca, zmarł śp. ks. prałat Władysław Janowski, emerytowany proboszcz w Zaczerniu. Księży diecezjalnych prosimy o odprawienie jednej Mszy św. w intencji zmarłego kapłana.