Miłosierna Pani Wawelska

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Żyła krótko, ale… bardzo intensywnie. Nade wszystko kochała Boga i każdego człowieka – św. Jadwiga Królowa, niezwykły wzór do naśladowania.

8 czerwca br., w dzień jej liturgicznego wspomnienia, wierni zgromadzeni w Kościele Akademickim w Rzeszowie, dziękowali Bogu za Świętą Patronkę. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Bp Rojek mówiąc o św. Jadwidze Królowej podkreślał jej wiarę, zapał ewangelizacyjny, zaangażowanie w rozwój nauki i miłosierdzie wobec ubogich i potrzebujących.

W uroczystości wzięli udział m.in. Rektor i Senat Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, Rycerze Kolumba, wierni i przyjaciele ośrodka akademickiego, któremu patronuje św. Jadwiga Królowa.
Marek Kuchciński, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej skierował list do społeczności akademickiej i parafialnej, w którym zapisał: „W codziennym pośpiechu, natłoku spraw oraz zalewie informacji konieczna jest chwila refleksji nad tym, co w życiu istotne. Budzi się w nas potrzeba spojrzenia w głąb siebie i odnalezienia w pamięci autorytetów bliskich naszemu sercu. W poszukiwaniach wartości, często odwołujemy się do tych, którzy zostali wyniesieni na ołtarze.
Na panteonie polskich błogosławionych i świętych – Święta Jadwiga zajmuje szczególne miejsce. Każdego dnia swoją postawą dawała świadectwo chrześcijańskiej wiary, służenia Bogu i Ojczyźnie oraz wielkiemu miłosierdziu. (…) Pragnę w symboliczny sposób połączyć się ze zgromadzonymi w modlitewnej zadumie. Przekonany jestem, że wspólne rozważania będą prawdziwie duchowym przeżyciem, pozwolą także na głębokie refleksje i jeszcze bardziej umocnią poczucie religijnej jedności”.

Ks. Krzysztof Cieśla
Fot. Bartłomiej Siuta