Brawura i improwizacja. Półmetek Festiwalu Muzyki Organowej

Edyta Fil zachwycała szerokim spektrum dźwięków, które wydobywała z fletu, a Piotr Rojek uwodził publiczność mistrzowskimi improwizacjami. 23 lipca w kościele św. Krzyża w Rzeszowie odbył się kolejny koncert w ramach XXVI Festiwalu Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa.

1 lipca 2017 r. koncertem w Bazylice Bernardynów w Rzeszowie rozpoczął się XXVI Festiwal Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa. Wykonawcami inauguracyjnego koncertu byli: Marek Stefański – dyrektor festiwalu (organy) i Zdzisław Stolarczyk (puzon).

Festiwalowe koncerty, oprócz kościołów w Rzeszowie, odbywają się w Jarosławiu oraz w Starej Wsi.

W ostatnią niedzielę, 23 lipca, odbył się koncert w kościele św. Krzyża w Rzeszowie, gdzie wystąpili:  Piotr Rojek na organach oraz Edyta Fil na flecie.

Piotr Rojek jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w macierzystej uczelni, gdzie pełni funkcję Dziekana Wydziału Instrumentalnego oraz kieruje Katedrą Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. Prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Ma w dorobku osiem płyt z muzyką organową.

Edyta Fil ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Conservatoire National de Region de Strasbourg w klasie fletu. Od wielu lat mieszka w Moskwie. Jest solistką Moskiewskiej Filharmonii oraz solistką zespołu muzyki współczesnej Galeria Aktualnej Muzyki GAM-ensemble.

Artyści stworzyli w Rzeszowie brawurowy duet. Edyta Fil zachwycała możliwościami fletu, wydobywając z niego dźwięki, które wydają się nienaturalne dla tego instrumentu. Piotr Rojek, po zagraniu kilku klasycznych utworów, namówił publiczność do podania kilku tytułów muzycznych, z których stworzył własną improwizowaną interpretację.

Najbliższy koncert w ramach festiwalu odbędzie się w sobotę, 29 lipca, w Bazylice Bernardynów w Rzeszowie (wystąpi Andrzej Chorosiński na organach i Marcin Wolak na basie). O kolejnych koncertach czytaj na stronie www.festiwal.katedra.rzeszow.pl (tn)

Zdjęcia: tn