Te Deum we Wrocance

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Dla jednych zwykła kartka z kalendarza z dniem imienin bliskich. Dla wierzących uroczyste wspomnienie Narodzin Jana Chrzciciela. Dla mieszkańców Wrocanki to dzień Uroczystego Odpustu w Kaplicy Dojazdowej pod tym wezwaniem.

24 czerwca kolejny raz stał się okazją do uwielbienia Boga oraz dziękczynienia za ogrom łask jakie za przyczyną św. Jana spływają na wierzących.

O wielkości tego skromnego świętego przypomniał w okolicznościowym kazaniu tutejszy rodak ks. Jan Kobak. Celebrujący Eucharystię przypomniał nie tylko rys Jana Chrzciciela, ale także uwrażliwiał na potrzebę naśladowania Go w codziennym życiu.

Dzień później, 25 czerwca to przedłużenie radosnej pieśni uwielbienia i szczególnego dziękczynienia za 110 lat Ochotniczej Straży Pożarnej we Wrocance.
O godzinie 14:00 została odprawiona Uroczysta Msza święta, której przewodniczył Kapelan Powiatowy ZOSP RP, proboszcz Parafii św. Józefa w Skołyszynie, ks. Tadeusz Wawryszko.
W kazaniu przypomniał wielkość św. Floriana, który “patronując Wam, wspiera w trudzie służby drugiemu człowiekowi, jaki ofiarnie podejmujecie”.

W Uroczystości uczestniczyło 14 jednostek OSP Gminy Tarnowiec. Obecni byli także przedstawiciele powiatowego PSP w Jaśle, powiatowego ZOSP w Jaśle oraz lokalnych władz.
Po uroczystej Eucharystii w kolejnej części miały miejsce: odczytanie historii OSP Wrocanka oraz uhonorowanie zasłużonych przez stosowne odznaczenia.
Całość zamknął moment Uroczystego poświęcenia pamiątkowej tablicy, którego dokonał proboszcz miejsca, ks. Jerzy Uchman.

Bóg zapłać wszystkim uczestniczącym w Uroczystościach za trud przygotowania oraz świadectwo wiary i modlitwy.

Tekst i foto: ks. Grzegorz Bochnia