Newsy

Poświęcenie feretronu „Pani Gorlickiej”

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

25 czerwca w Parafii Narodzenia NMP w Gorlicach, w czasie Mszy świętej o godz. 11:30. świętowaliśmy drugą rocznicę ogłoszenia – Maryi Niepokalanej, Pani Gorlickiej – Patronką naszego miasta. Dziękowaliśmy również Bogu za 30 lat kapłaństwa proboszcza naszej parafii – ks. Stanisława Ruszela. Eucharystia dziękczynna w tych intencjach była sprawowana pod przewodnictwem Biskupa Edwarda Białogłowskiego z udziałem ks. Dziekana Stanisława Ruszela, ks. Jerzego Maciąga oraz ks. Stanisława Gąsiora.

W liturgii Mszy świętej uczestniczyła Dziewczęca Służba Maryi, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz Odnowa w Duchu Świętym. Gabrysia Zagórska wykonała skomponowaną na tę uroczystość przez p. Piotra Zagórskiego, pieśń do Matki Bożej Gorlickiej. Słowa do niej ułożył p. Ryszard Boczoń.

W homilii Biskup Edward Białogłowski odwołał się do wezwania Chrystusa „Nie bójcie się”, które jak refren powtarzało się w Ewangelii. Mamy się nie bać ludzi, którzy chcą zniszczyć wiarę. Przykładem człowieka, który nie bał się, ale przeciwstawiał się wrogom w imię słowa Bożego był prorok Jeremiasz z I czytania.

Dziękowaliśmy Panu Bogu w czasie Eucharystii za ten WIELKI DAR PATRONKI dla Gorlic, prosząc aby zaowocował on w naszym życiu, byśmy potrafili słuchać co Maryja do nas mówi, rozważać Jej słowa i razem z Niepokalaną szukać woli Bożej. Podczas Mszy świętej miała miejsce piękna uroczystość poświęcenia feretronu z obrazem Pani Gorlickiej z ołtarza naszej Bazyliki, którego wykonanie zainicjowało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich (SRK). Dwa obrazy do feretronu (jeden – Maryja z głównego ołtarza, drugi – Niepokalana Gorlicka górująca nad budynkami naszego miasta) wymalował i ofiarował pan Maciej Gryglaszewski. Koszt materiału pokryła pani Elżbieta Gryglaszewska, a ramy ufundowało SRK. Pragniemy, by był on nieodłącznym elementem procesji i odpustów, tak jak Maryja Niepokalana towarzyszy nam od wieków, poprzez swoje wstawiennictwo i opiekę. Feretron jest pamiątką ustanowienia Maryi Niepokalanej – Patronką naszego miasta oraz wyrazem miłości i czci, jaką darzymy Panią Gorlicką.

Przedstawiciele wszystkich grup parafialnych złożyli życzenia ks. Proboszczowi, dziękując Panu Bogu za Jego piękną i ofiarną służbę Kościołowi i ludziom. Obiecali otoczyć Jubilata wdzięczną modlitwą, życząc pomocy Bożej i opieki Maryi – Matki Kapłanów.

Na zakończenie Mszy świętej Biskup wręczył pani Janinie Załęskiej – wieloletniej instruktorce dekanalnej Poradni Rodzinnej dyplom Bene Merenti – za wieloletnią i ofiarną służbę dla Kościoła.

Tekst: Marta Przewor
Zdjęcia: Marian Abram