Saletyńskie Spotkania Trzeźwościowe w Dębowcu

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

W dniach od 4 do 6 sierpnia br., w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu odbędzie się XX Spotkania Trzeźwościowe.

Miesiąc sierpień od niepamiętnych czasów, poświęcony został Matce Bożej. By nie zatracić jego wyjątkowości, Kościół od 1984 roku ustanowił sierpień okresem trzeźwości. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim w szczególnej grupie ludzi, wywodzących się ze środowisk trzeźwościowych i kręgów ,,AA’’, którzy najliczniej pielgrzymują w tym okresie do stóp dębowieckiej Pani.

Corocznie pielgrzymki odbywają się na przełomie lipca oraz sierpnia. Większość uczestników bierze udział w pokutnej, piątkowej pieszej pielgrzymce z Jedlicza do Dębowca. Niosąc na ramionach wielki krzyż symbolizujący nadzieję, dziękują Bogu i Maryi za zmianę, która dokonała się w ich życiu. Sobotni wieczór członkowie grupy poświęcają na wspólne modlitewne czuwanie przy ognisku wraz z pieczeniem baraniny. Alkoholicy całym sercem kochają i wielbią Płaczącą Panią, przy pomocy której łatwiej podejmują decyzję trzeźwości. Marek Kotański, człowiek całkowicie oddany pracy na rzecz ludzi uzależnionych, niejednokrotnie podkreślał : „Jedynymi siłami, które mogą ludzi uzależnionych rozpogodzić i pokazać, że mają serca i znaleźć klucz do tego serca jest właśnie Jezus, Maryja i nasza wiara. Bez Nich nic nie można zrobić”.

Pielgrzymi ze środowisk trzeźwościowych dobrze rozumieją, wartość tych słów. W Dębowieckiej Bazylice chętnie uczestniczą w Nowennie do Matki Bożej Saletyńskiej. Piszą wzruszające prośby oraz podziękowania – za dziesięć, trzy, pięć lat trzeźwości. O tych cudach wyjścia z nałogu alkoholowego, świadczy chociażby historia pewnej kobiety, która na kolanach ze łzami w oczach, dziękowała Płaczącej Pani za trzeźwość swojego męża. Nawrócił go sakrament pokuty, który niejednokrotnie okazuje się wielkim przeżyciem dla wszystkich uczestników takiego spotkania. Odtąd mężczyzna zmienił swoje patrzenie na rzeczywistość, ale także zmienił swoje nastawienie do innych ludzi, zwłaszcza rodziny, której tego dnia ofiarował lepsze życie.

Na tegoroczne spotkanie trzeźwościowe zapraszamy osoby indywidualne oraz całe rodziny. Szczegółowy program wywieszony w gablocie przy Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu oraz na stronie internetowej.

Fot. MS

Natalia Janowiec