Wyruszyli po raz 40. Pielgrzymka na Jasną Górę

Drodzy pielgrzymi! Idźcie i głoście prawdę o Bogu bliskim i miłującym. I cieszcie się Jego obecnością – mówił biskup rzeszowski Jan Wątroba na Mszy św. rozpoczynającej 40. Rzeszowską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Podczas Mszy św. dwie pary zawarło sakrament małżeństwa.

4 sierpnia 2017 r. Mszą św. na Placu Farnym w Rzeszowie o godz. 6.30 rozpoczęła się 40. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę pod hasłem „Zawsze będę z wami”. Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Eucharystię koncelebrowali: bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski i ok. 60  księży.

W Mszy św. uczestniczyli m.in: blisko 1500 pielgrzymów podzielonych na 13 grup, uczestnicy 38. Pielgrzymki Rowerowej im. św. Krzysztofa z Rzeszowa na Jasną Górę (jest to najstarsza pielgrzymka rowerową w Polsce – w tym roku bierze w niej udział 170 osób), władze państwowe i samorządowe z marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem i prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem, parlamentarzyści oraz mieszkańcy Rzeszowa i okolic, którzy przyszli pożegnać pątników.

Homilię wygłosił bp Jan Wątroba. Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, nawiązując do czterdziestego pielgrzymowania na Jasną Górę, przywołał czterdziestoletnie wędrowanie narodu wybranego z Egiptu do ziemi obiecanej: „To w czasie tamtej wędrówki Bóg objawiał pełną treść swojego imienia. Na pytanie Mojżesza: Jakie jest twoje imię, Bóg odpowiedział z płonącego krzewu: Jestem, który Jestem. I dodał: Nie pytaj mnie o imię, ale idź gdzie cię poślę i po moich czynach poznasz kim jestem. Jestem z wami. Jestem blisko. Jestem pośród was.” Kaznodzieja zachęcił pielgrzymów, aby zawsze pamiętali o Bożej obecności w swoim życiu, ale też o tej bliskości opowiadali innym: „Drodzy pielgrzymi! Idźcie i głoście prawdę o Bogu bliskim i miłującym. I cieszcie się Jego obecnością. Oby was nigdy nie opuściła świadomość, że Bóg jest pośród swojego ludu”.

Nawiązując objawień w Gietrzwałdzie, gdzie Maryja powiedziała do wizjonerek w 1877 roku: „Nie smućcie się, bo Ja zawsze będę w wami” oraz do objawień w Fatimie, bp Wątroba zachęcał do modlitwy różańcowej, a nade wszystko do odprawiania nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca.

Na zakończenie bp Jan zwrócił się do dwóch par narzeczonych: Pawła i Magdaleny oraz Dawida i Joanny, którzy podczas Mszy św. zawarli sakrament małżeństwa. Biskup podziękował za ich decyzję, aby zawrzeć sakrament podczas pielgrzymki: „Jest to bardzo potrzebne dzisiaj świadectwo promujące świętość małżeństwa i rodziny”.

Po homilii odbył się obrzęd małżeństwa, który prowadził bp Edward Białogłowski.

Po Komunii św. bp Białogłowski rozdał pielgrzymkowe identyfikatory biskupom: Janowi i Kazimierzowi, kierownictwu pielgrzymki oraz przewodnikom. Biskupowi Edwardowi identyfikator wręczył dyrektor pielgrzymki – ks. Witold Wójcik.

Nawiązując do jubileuszowej pielgrzymki bp Edward przypomniał pierwszą pielgrzymkę z Rzeszowa na Jasną Górę w 1978 r., której przewodził ks. Franciszek Rząsa (rok wcześniej ks. Rząsa przeszedł trasę razem ze studentem Akademii Rolniczej – Wiesławem Słowikiem). Biskup zwrócił uwagę, że z grona kilku kapłanów, którzy uczestniczyli w pielgrzymce w 1978 r., jedynie ks. Władysław Jagustyn rozpoczyna pielgrzymowanie po raz 40.

Od powstania diecezji rzeszowskiej w 1992 r. tradycją rzeszowskiej pielgrzymki jest wręczenie „dukatów” przez bpa Kazimierza Górnego. Tak przyjęło się określać jego błogosławieństwo i słowa „Deus vos ducat, Deus vos inducat, Deus vos deducat – Niech was Bóg prowadzi, doprowadzi i przyprowadzi”.

Po krótkim śniadaniu najpierw do Częstochowy wyruszyła pielgrzymka rowerowa. Punktualnie o godz. o 8.30, w odstępie kilku minut, poszczególne grupy, począwszy od grupy św. Andrzeja, poszły w kierunku alei Łukasza Cieplińskiego, przez rondo Romana Dmowskiego, ulicą Marszałkowską w kierunku Miłocina. Pierwszy nocleg zaplanowano po ok. 30 km (w zależności od grupy) w Czarnej Sędziszowskiej, Krzywej, Piekiełku, Rudej, Kamionce i Żdżarach.

W niedzielę, 13 sierpnia, w dziesiątym dniu pielgrzymowania, po przejściu 276 km, pątnicy przybędą na Jasną Górę. Msza św. kończąca pielgrzymkę odbędzie się na szczycie klasztornych wałów o godz. 11.30.

Pielgrzymom towarzyszą pątnicy duchowi, którzy tworzą 14. grupę pielgrzymkową pod patronatem bł. ks. Jana Balickiego. Chorzy i ci, którzy z różnych powodów nie mogą iść do Częstochowy, włączają się w pielgrzymkę przez różaniec odmawiany codziennie o 20.30 w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie. Modlitwa jest transmitowana przez Katolickie Radio Via. Diecezjalna rozgłośnia codziennie prowadzi relacje z trasy pielgrzymkowej o godz. 7.30, 12.30, 15.30 i 20.00. (tn)

Zdjęcia – tn