Newsy

Kolonia we Władysławowie – aktywny wypoczynek dla dzieci

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Rzeszowskiej – Koło przy Parafii Narodzenia NMP w Gorlicach od lat wspiera rodziny w organizacji letniego wypoczynku dla dzieci. W tym roku pomocą objęto 45 osób.
Na kolonię do Władysławowa wyjechały dzieci z Gorlic, Stróżówki i zaprzyjaźnionego Kałusza na Ukrainie.

Dla wielu dzieci kolonia była jedyną szansą wyjazdu na wakacyjny wypoczynek. Niektórzy zobaczyli morze po raz pierwszy. Przepiękne położenie Władysławowa stwarza duże możliwości aktywnego spędzenia czasu oraz poznawania przyrody, historii i kultury regionu. Pogoda sprzyjała odpoczynkowi. Poza plażowaniem i kąpielą w morzu zorganizowano wiele innych atrakcji. Dzieci uczestniczyły w wycieczkach do Gdyni, Gdańska, Jastrzębiej Góry, Rozewia oraz na Hel. Zwiedziły także: Swarzewo, Puck oraz Szymbark i Piaśnicę.

Wiele emocji dostarczyło wyjście na latarnię morską, wizyta w fokarium i oceanarium, poznawanie wnętrza żaglowca „Dar Pomorza”oraz rejs statkiem. Radosnym wydarzeniem był pobyt w Aquaparku w Redzie. W czasie pobytu nie zabrakło wesołej zabawy. Zajęcia warsztatowe, seanse kinowe, wspólne śpiewy przy dźwiękach gitary i tańce integracyjne były okazją do lepszego poznania się oraz zdobywania nowych kompetencji społecznych. Każdego dnia uczestnicy uczyli się zasad dobrego zachowania, współpracy, pomocy, szacunku dla drugiego człowieka. Codzienna Msza Święta i wspólna modlitwa pomagały w refleksji nad własnym zachowaniem i umacniały wszystkich we wzajemnej życzliwości i czynieniu dobra.

Zorganizowanie wypoczynku we Władysławowie możliwe było dzięki otrzymaniu dotacji z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Gorlicach oraz bezinteresownej pomocy wielu ludzi wielkiego serca. Dobra organizacja wypoczynku to przede wszystkim zasługa pani Marty Przewor – prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Koło przy Parafii Narodzenia NMP w Gorlicach oraz pani Izabeli Krupa – kierownika kolonii. Cała kadra kolonii sprawowała opiekę nad dziećmi w ramach wolontariatu. Serdeczna atmosfera panująca na kolonii to efekt wielkiego zaangażowania opiekunów i uczestników kolonii. Z przeprowadzonych rozmów i obserwacji wynika, że inicjatywa bardzo spodobała się dzieciom oraz przyczyniła się do wyrównania szans w zdobywaniu nowych doświadczeń.

Izabela Krupa
Zdjęcie Agnieszka Krupa