Sierpniowa Rita

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Tradycyjnie, jak co miesiąc, 22 sierpnia 2017 r. w kolbuszowskiej kolegiacie pw. Wszystkich Świętych wierni z całej okolicy modlili się przez wstawiennictwo św. Rity, patronki spraw trudnych i po ludzku uważanych za beznadziejne.

Sierpniowemu nabożeństwu i Eucharystii przewodniczył ks. Dariusz Mikrut, wikariusz z Kołaczyc. W wygłoszonej homilii przedstawił małżeńskie i rodzinne komplikacje średniowiecznej włoskiej stygmatyczki i przekonywał, że dzięki własnym trudnym doświadczeniom życiowym, może być ona wiarygodną patronką ludzkich losów i spraw. Świadczą o tym składane i odczytywane co miesiąc prośby do Boga kierowane właśnie przez wstawiennictwo świętej z Cascii.

Przez wstawiennictwo świętej Rity modlę się dopiero od dwóch lat – mówił ks. Mikrut – Przekonała mnie do jej kultu własna matka, która jest jej wielką czcicielką.
Jak wyjaśnia proboszcz kolbuszowskiej kolegiaty, ks. Lucjan Szumierz, miejscowe nabożeństwo ku czci św. Rity co miesiąc gromadzi kilkaset osób z diecezji rzeszowskiej, sandomierskiej i tarnowskiej, o czym świadczą numery rejestracyjne zaparkowanych przy kościele samochodów. Na około dwugodzinne nabożeństwo składa się: różaniec wraz z odczytywanymi intencjami, litania do św. Rity, Msza św. z okolicznościową homilią, poświęcenie róż i ucałowanie relikwii. Zawsze w czasie nabożeństwa kilku kapłanów posługuje w konfesjonale.
Modlitewne intencje można przesyłać także za pośrednictwem strony internetowej: kolegiata.kolbuszowa.pl

(azm)
foto: archiwum kolbuszowskiej kolegiaty