Zakończyły się Diecezjalne Dni Młodych

T.LOVE, Wniebodźwięki, Karczmarze NaNowo – tak wyglądała muzyczna strona spotkania. Od strony duchowej nie zabrakło Eucharystii, adoracji, pokuty, katechez i świadectw. Od 17 do 19 sierpnia 2017 r. w Parku Papieskim w Rzeszowie odbyły się Diecezjalne Dni Młodych pod hasłem „Jego imię jest…”.

Diecezjalne Dni Młodych rozpoczęły się wieczorem, 17 sierpnia. Po zapisach w recepcji w budynku duszpasterskim parafii katedralnej blisko 500 młodych osób zostało zakwaterowanych w ogromnym namiocie rozłożonym we wschodniej części Parku Papieskiego. Zawiązanie wspólnoty koordynowali: ks. Daniel Drozd – dyrektor Domu Diecezjalnego Tabor w Rzeszowie i ks. Krzysztof Golas – diecezjalny duszpasterz młodzieży. Po kolacji odbył się koncert zespołu „Wniebodźwięki”, a po nim adoracja Najświętszego Sakramentu w rzeszowskiej katedrze.

Piątkowy dzień rozpoczął się o godz. 8.00 jutrznią. W ciągu dnia młodzież wysłuchała katechezy ks. Grzegorza Ząbka – wikariusza w parafii bł. ks. J. Popiełuszki w Rzeszowie, uczestniczyła w pracy w grupach i warsztatach muzycznych.

O godz. 16.00 Mszy św. w katedrze przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W homilii bp Wątrobą rozwinął metaforę życia jako pielgrzymki.

Wieczorem, o godz. 19.00 wystąpił zespół Karczmarze NaNowo. Po ich koncercie zebrani wysłuchali krótkich przemówień przedstawicieli organizatorów Diecezjalnych Dni Młodych: ks. Krzysztofa Golasa – duszpasterza młodzieży diecezji rzeszowskiej, Bogdana Romaniuka – wicemarszałka województwa podkarpackiego, Stanisława Sienki – zastępcę Prezydenta Rzeszowa i Izabeli Samagalskiej – prezesa fundacji „Bez granic bliźniemu swemu”. Kiedy rozpoczął się koncert T.LOVE do zebranej przed sceną młodzieży dołączyło kilka tysięcy miłośników zespołu.

W sobotę podczas jutrzni katechezę wygłosił ks. Tomasz Ryczek – nowo mianowany asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej.

O godz. 9.00 w katedrze odbyło się spotkanie z Muńkiem Staszczykiem. Ksiądz Daniel Drozd, wychodząc od piosenki pt. „Bóg” („Tak bardzo chciałbym zostać kumplem twym”), pytał o doświadczenia religijne piosenkarza. Artysta powiedział, że nigdy całkowicie nie zerwał więzi z Bogiem, choć był bardzo daleko. Ważną rolę w procesie odkrywania na nowo religijności odegrała pielgrzymka do Medziugorie w 2013 r. Nawiązując do piosenki „Lucy Phere” mówił o współczesnych pokusach, atrakcyjności diabła i walce, która jest codziennością chrześcijanina. Muniek Staszczyk odpowiadał również na pytania młodzieży m.in. o wolność i sztukę. Zapowiedział zawieszenie działalności zespołu T.LOVE od 2018 r., gdyż czuje się niewolnikiem estrady i pewnych scenicznych schematów.

Kolejnym punktem dnia była adoracja Najświętszego Sakramentu i sakrament pokuty. O godz. 12.00 rozpoczęła się Msza św. kończąca Diecezjalne Dni Młodych. Eucharystii przewodniczył bp Edward Białogłowski. W homilii biskup Białogłowski nawiązał m.in. do słów Jana Pawła II z Rzeszowa: „…Bądź chrześcijaninem naprawdę, nie tylko z nazwy, nie bądź chrześcijaninem byle jakim”. (tn)

Zdjęcia: Piotr Kordyś (Blue Cherry Studio), tn i facebook.com/zbuta.rzeszow/ (zdjęcie Muńka Staszczyka w katedrze)