Arcybiskup Jędraszewski w Sanktuarium Pani Rzeszowa

Prosimy Maryję, czczoną tutaj jako Panią Rzeszowa, aby każdy nasz dzień, każda chwila życia, były świadomym powtarzaniem Jej słów z Nazaretu: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego” – mówił do zebranych w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. 12 września zakończyły się uroczystości odpustowe ku czci Najświętszej Maryi Panny Rzeszowskiej.

12 września 2017 r. rzeszowianie przeżywali Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Rzeszowskiej – Patronki Rzeszowa. Z tej okazji już od 7 września w Bazylice Ojców Bernardynów odbywały się uroczystości odpustowe pod hasłem „Moje Niepokalane Serce zwycięży”. Przez sześć dni do Sanktuarium Pani Rzeszowa pielgrzymowali m.in. chorzy, uczniowie, członkowie Róż Różańcowych, ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz kandydaci do bierzmowania.

Główna suma odpustowa miała miejsce 12 września o godz. 18.00 w Ogrodach Bernardyńskich. Tradycyjnie w tym dniu odbyła się pielgrzymka rodzin i służb mundurowych:  żołnierzy, policjantów, strażaków, służby więziennej, straży miejskiej i Związku Strzeleckiego Strzelec. Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski – ordynariusz archidiecezji krakowskiej. Mszę św. koncelebrowali: bp Jan Wątroba, bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski, infułaci: ks. Stanisław Mac, ks. Wiesław Szurek oraz 42 kapłanów diecezjalnych i zakonnych.

Zebranych, a wśród nich władze województwa podkarpackiego, Rzeszowa, starostwa, parlamentarzystów i innych znakomitych gości, przywitał kustosz Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, proboszcz parafii i gwardian klasztoru – o. Rafał Klimas OFM.

Homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski. Kaznodzieja zwrócił uwagę na rolę Maryi w historii zbawienia. Przypomniał historię objawień Maryi m.in. w Rzeszowie i Fatimie podkreślając, że historia przychodzącego Boga nie ma kresu: „Ciągle nowe pokolenia mogą usłyszeć Boży głos, Boże polecenia, napomnienia i wezwania do modlitwy z ust objawiającej się Mati Bożej”. Arcybiskup Jędraszewski wiele miejsca poświecił treści „Aktu poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi” rozwijając fragmenty mówiące o rodzinie i ochronie życia ludzkiego. Metropolita krakowski zachęcał do włączenia się w kolejną próbę zmiany polskiego prawodawstwa tak, aby aborcja była całkowicie zakazana. Homilista wskazał jako wzór wielkodusznego działania Matkę Bożą. Jej miłość nie wyklucza wymagań: „Maryja jest Matką kochającą, czułą, ale równocześnie wymagającą, jak każda dobra matka”. I dodał: „Prosimy Maryję, czczoną tutaj jako Panią Rzeszowa, aby każdy nasz dzień, każda chwila życia, były świadomym powtarzaniem Jej słów z Nazaretu: Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”.

Tradycją Mszy św. w dzień Patronki Rzeszowa są liczne dary ofiarne składane przez władze Rzeszowa i województwa podkarpackiego oraz przedstawicieli rodzin. Tak też było w tym roku. Dary złożyli m.in.: Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki, Jerzy Cypryś – przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego, Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa podkarpackiego i Stanisław Sienko – zastępca prezydenta Rzeszowa.

Po Komunii św. przemówienia wygłosili o. Gwidon Hensel OFM – wikariusz Prowincji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Aleksander Bobko – sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który w imieniu zgromadzonych rodzin i rzeszowian podziękował abp. Jędraszewskiemu za przybycie do Rzeszowa, modlitwę i homilię.

Po zakończeniu Mszy św. odbył się koncert zespołu „New Life’m”, a następnie Apel Jasnogórski.

Msza św. była transmitowana przez Katolickie Radio Via. (tn)

Zdjęcia – tn