Komunikaty Kurii

Komunikaty Kurii na XXV Niedzielę Zwykłą, 24.09.2017 r.

Wpisany przez red.

1. W poniedziałek, 18 września zmarł śp. ks. mgr Marcin Szopiński, wikariusz z Parafii św. Józefa S. Pelczara w Rzeszowie. Zgodnie z dekretem Biskupa Rzeszowskiego prosimy księży diecezjalnych o odprawienie jednej Mszy św. w intencji zmarłego kapłana.

2. W dniach od 22– 24 września w Domu Rekolekcyjnym bł. Karoliny w Rzeszowie – Przybyszówce, odbywają się Dni Formacyjne dla zastępowych I-go stopnia KSM. Zapraszamy do udziału młodzież mającą 16 lat (rocznikowo 2001) lub starszą. Rozpoczęcie w piątek o godz. 18.00, a zakończenie w niedzielę obiadem. Prosimy zabrać ze sobą Pismo św. oraz śpiwór. Zgłoszenia: Ks. Tomasz Ryczek – tel. 724 760 750 lub Zarząd KSM tel. 606 230 803. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej: www.ksm.rzeszow.pl

3. Niedziela 24 września jest dniem modlitw o trzeźwość narodu. Prosimy o wykorzystanie materiałów duszpasterskich w czasie Mszy św. w tym dniu.

4. W dniach 23-24 września odbywa się XXXIII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Zgodnie z wieloletnią tradycją zachęcamy również, by w niedzielę, 24 września, na każdej Mszy św. dokonać odnowienia przyrzeczeń małżeńskich w duchowej jedności z tą pielgrzymką.

5. Z racji Światowego Dnia Serca, w niedzielę 24 września na Rzeszowskim Rynku organizowany jest festyn edukacyjno-rekreacyjny przez Centrum Medyczne Medyk i Oddział Podkarpackiego Towarzystwa Kardiologicznego. Można wówczas skorzystać z bezpłatnych badań i porad lekarskich. Będzie także wiele atrakcji artystycznych, sportowych i tanecznych. Początek o godz. 12.00.

6. Księży Proboszczów naszej Diecezji zapraszamy na doroczne spotkanie formacyjne do Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie – aula, w poniedziałek 25 września na godz. 9.30. Zakończenie spotkania ok. 12.30.

7. Spotkanie Księży Przewodników Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę odbędzie się w poniedziałek, 25 września, o godz. 15.30 w parafii pw. św. J. S. Pelczara w Rzeszowie.

8. Spotkania dla Dekanalnych Duszpasterzy Młodzieży oraz Ruchów i Stowarzyszeń Młodzieżowych odbędą się 25 września w DD „Tabor” i 26 września w Ośrodku Rekolekcyjnym w Lipinkach (dla południowej części diecezji) o godz. 19.30.
9. Spotkanie Dekanalnych Ojców Duchownych odbędzie się w czwartek, 28 września, w Domu Diecezjalnym „Tabor” przy ul. Połonińskiej 25. Rozpoczęcie o godz. 14.00, zakończenie ok. 16.00.

10. Dom Diecezjalny „Tabor” i Szkoła Nowej Ewangelizacji bł. Pawła VI wraz ze Wspólnotą Miriam zapraszają na spotkanie z aktorem Krzysztofem Czeczotem 26 września w DD TABOR w Rzeszowie o godz. 19.15. Pan K. Czeczot realizuje słuchowisko trwające blisko 110 godzin, rozpisane na około 500 aktorów, amatorów i muzyków, będące dźwiękową adaptacją Pisma Świętego. Podczas spotkania opowie o tym ciekawym przedsięwzięciu. Będzie można nabyć płyty z nagraniem do wykorzystywania na katechezie lub rekolekcjach. Szczegóły na plakacie.

11. Rada Ruchów i Stowarzyszeń zaprasza na Rzeszowską Procesję Różańcową w intencji Ojczyzny, która odbędzie się 1 października 2017 r. Przewodniczył jej będzie Biskup Rzeszowski Jan Wątroba. Początek o godzinie 15.00 przy Krzyżu Ofiar Komunizmu na placu Śreniawitów, następnie przejście ulicami Rzeszowa do Bazyliki OO. Bernardynów, gdzie o godz. 16.30 zostanie odprawiona Msza św. Zapraszamy wszystkich, a w sposób szczególny Róże Różańcowe. Przesyłamy pismo p. Haliny Szydełko, przewodniczącej Rady Ruchów Diecezji Rzeszowskiej zapraszające na tę procesję.

12. Parafia św. Jadwigi Królowej w Gorlicach serdecznie zaprasza na projekcję filmu: „Teraz i w godzinę śmierci”. Film jest dokumentem opowiadającym o sile modlitwy różańcowej. Projekcja odbędzie się 4 października o godz. 19:00 w Gorlickim Centrum Kultury.

13. W sobotę, 7 października 2017 w święto Matki Bożej Różańcowej odbędzie się ogólnopolska akcja modlitewna: „Różaniec do granic”. Informacje o tym wydarzeniu zostały rozesłane na każdą parafię. Bardzo prosimy o zapoznanie się z nadesłanym listem, wywieszenie w gablotach parafialnych plakatów, rozdanie ulotek i podanie informacji w ogłoszeniach parafialnych. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www.rozaniecdogranic.pl

14. W niedzielę 8 października przeżywać będziemy XVII Dzień Papieski pod hasłem: „Idźmy naprzód z nadzieją”. Przesyłamy informację, plakat, foldery pielgrzymowania i materiały do zbiórki.

15. Ogólnopolskie Duszpasterstwo Służby Zdrowia zaprasza na rekolekcje, spotkanie formacyjno – szkoleniowe dla Księży Kapelanów Szpitali i Domów Pomocy Społecznej. W tym roku rekolekcje będą w dwóch różnych terminach i miejscach. (Toruń i Częstochowa). W Częstochowie, rekolekcje będą w dniach od 6 do 9 listopada 2017 roku. Rozważania rekolekcyjne wygłosi ks. Piotr Pawlukiewicz z Warszawy. Pierwsza konferencja rozpocznie się 06.11.2017 r. o godz. 12.00. Nocleg dla uczestników rekolekcji, tradycyjnie przewidziany jest w Domu Pielgrzyma. Szczegóły są umieszczone na stronie internetowej: http://dsz.rzeszow.pl. Do udziału w tych rekolekcjach bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich Księży Kapelanów, posługujących w diecezji rzeszowskiej.

16. Kino „Zorza” w Rzeszowie zaprasza 11 października o godz. 19.00 na przedpremierową projekcję filmu „Dwie korony”, opowiadającego o życiu św. Maksymiliana Kolbe. Szczegóły na stronie www.kinozorza.pl oraz pod tel. 17 853 26 37. Droga elektroniczną przekazujemy materiały na temat tego filmu do wykorzystania na katechezie.

17. Zbliża się październik – miesiąc modlitwy różańcowej. W tym roku, w związku ze stuleciem objawień fatimskich, zachęcamy do tworzenia nowych róż różańcowych. Przesyłamy także czytanki na nabożeństwa różańcowe.