15. rocznica koronacji Matki Bożej Łaskawej w Czudcu

9 września 2017 r. w Czudcu odbyły się uroczystości w 15. rocznicę koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej oraz 300-lecie poświęcenia kaplicy Pani Czudeckiej w kościele parafialnym. Rocznicowe obchody były połączone z powiatowo-gminnymi dożynkami.

Uroczystości odbyły się na stadionie sportowym w Czudcu, gdzie w 2002 r. miała miejsce koronacja obrazu Pani Łaskawej. Mszę św. poprzedził program słowno-muzyczny i modlitwa różańcowa.

Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Po Mszy św. odbyło się poświecenie i prezentacja wieńców z powiatu strzyżowskiego. Wieczorem wystąpił zespół Mały Śląski Eleni.

Obraz Matki Bożej Łaskawej powstał w XV wieku. Pierwotnie znajdował się w kościele św. Zofii w Czudcu. W 1717 r. obraz przeniesiono do  kaplicy nowego kościoła Świętej Trójcy. Kościół powstał jako wotum wdzięczności za cudowne uzdrowienie ówczesnego właściciela Czudca Józefa Grabieńskiego. Poświęcenie kaplicy Matki Bożej nastąpiło 8 września 1717 r., a więc w tym samym dniu, gdy na Jasnej Górze odbyła się pierwsza w Polsce koronacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Okres rozwoju kultu Matki Bożej Łaskawej trwał do rozbiorów Polski. Kiedy minęły lata niewoli kult Pani Łaskawej zaczął się odradzać. Ważnym wydarzeniem potwierdzającym jego był koronacja wizerunku 8 września 2002 r. dokonana przez ks. bp Kazimierza Górnego. (tn)

Zdjęcia: ks. Łukasz Hendzel