Noc chórów i flash mob. Trwa kongres chórów w Rzeszowie

7 września rozpoczął się 9. Krajowy Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores. W piątek, 8 września, odbył się cykl koncertów pod wspólnym tytułem „Owoce ducha”. W sobotni poranek uczestnicy kongresu zaskoczyli klientów Galerii Rzeszów przygotowując muzyczny flash mob.

W piątek, 8 września, odbyła się „Noc chórów” czyli dziewięć koncertów w różnych miejscach Rzeszowa i innych miejscowościach pod hasłem „Owoce ducha”. Taki też tytuł miał koncert przy Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie, gdzie wystąpiły zespoły z Litwy, Łotwy i Węgier. W kościele Chrystusa Króla w Rzeszowie artyści zaprezentowali koncert pt. „Pokój i opanowanie”, w kościele akademickim św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie – koncert pt. „Pokój i miłość”, w kościele św. Józefa Sebastiana Pelczara – „Pokój i radość”, w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie – „Pokój i cierpliwość”, w kościele św. Józefa na Osiedlu Staromieście w Rzeszowie – „Pokój i uprzejmość”, w sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w  Głogowie Małopolskim – „Pokój i dobroć”,  w kościele farnym w Kolbuszowej – „Pokój i wierność”, w kościele farnym w Sędziszowie Młp. – „Pokój i łagodność”.

W sobotę, 9 września, kwadrans po godz. 10.00 w Galerii Rzeszów odbył się flash mob. W sklepach z odzieżą na najniższym poziomie galerii czekali ukryci między manekinami muzycy. Gdy stojący na środku hallu kontrabasista zagrał pierwsze nuty „Ody do radości” z IX symfonii Ludwika van Beethovena dołączali do niego schowani w sklepach artyści. Po chwili utwór brzmiał całą mocą orkiestry i chóru.

Główny koncert odbędzie się w 9 września o godz. 19.30 w katedrze rzeszowskiej. Podczas koncertu galowego pt. „Jutro wszystkie dzieci świata będą śpiewać pokój Boży” wystąpią wszystkie chóry (około tysiąca wykonawców) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej. Podczas koncertu uczestnicy wysłuchają m.in. utwory Haendla, Haydna, hymny kongresów Polskiej Federacji Pueri Cantores oraz premierę  hymnu kongresu w Rzeszowie – utwór pt. „Da pacem, Domine” Dominika Lasoty – kompozytora z Rzeszowa. (tn)

Na zdjęciach koncert przy Fontannie Multiemdialnej w Rzeszowie oraz flash mob w Galerii Rzeszów. Zdjęcia – tn