Spotkanie Rodzin Radia Maryja w Dębowcu

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

“Piękna Pani z La Salette” to motto przewodnie spotkania Rodziny Radia Maryja i TV TRWAM, jakie miało miejsce 11 września w sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. Na spotkanie przybyli członkowie oraz sympatycy katolickiej stacji radiowo-telewizyjnej. Zjazd poprzedził maryjny program słowno – muzyczny w wykonaniu młodych artystów ze Szkolnego Koła Caritas Szkoły Podstawowej w Dębowcu pod opieką Iwony Józefiak OCV.

Kulminacyjnym punktem spotkania była uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Jan Wątroba. Wraz z nim Eucharystię w intencji członków wspólnoty Radia Maryja i TV Trwam koncelebrowali ks. Andrzej Zagórski MS – Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Saletynów, ks. Antoni Skałba MS – kustosz sanktuarium w La Salette we Francji, ks. Paweł Raczyński MS – kustosz sanktuarium w Dębowcu, księża diecezjalni i zakonnicy.

– Witam i pozdrawiam wszystkich pielgrzymów w Bazylice Najświętszej Maryi Panny z La Salette, w miesiącu gdzie Orędzie Płaczącej Matki wybrzmiewa szczególnie mocno, bo przecież przyszła do nas 19 września 1846 roku. Szczególne słowo pozdrowienia kieruję do łączących się z nami za pośrednictwem Radia Maryja i TV Trwam. Bardzo się cieszę, że w roku jubileuszu 25-lecia diecezji rzeszowskiej, Rodzina Radia Maryja gromadzi się w miejscu pierwszej koronacji w nowopowstałej diecezji. Chcę was zaprosić do odkrycia na nowo orędzia i łez miłości naszej Mamy, Pięknej Pani z La Salette, Pojednawczyni grzeszników, która z troską napomina nas do kroczenia drogami Bożymi. – mówił ks. Raczyński.

Treść maryjnego Orędzia była także tematem przewodnim homilii, którą wygłosił ks. Prowincjał Andrzej Zagórski. Jak podkreślił ,,nie można słuchać Orędzia Matki Bożej z La Salette zapominając o ukrzyżowanym Chrystusie i o tym, że Maryja cały czas płakała! Nie można zrozumieć słów, które wypowiedziała Maryja: Jeżeli mój lud nie zechce się poddać, będę zmuszona opuścić ramię mojego Syna, nie można tych słów zrozumieć, jeśli nie pamięta się, że słuchając tego dzieci patrzyły na ramiona Chrystusa przybite do krzyża o obciążone naszymi grzechami, a Maryja cały czas płakała. Jeśli się o Chrystusie ukrzyżowanym, zmartwychwstałym i łzach Maryi zapomni, to można nie zrozumieć delikatnych, ale stanowczych słów o zachowaniu dnia świętego: nie chcecie mi go przyznać! Jeśli kto kocha jednak Chrystusa i Maryję, chce Bogu przyznać dzień święty, zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym. Można włączyć się w zmaganie o właściwe zachowanie dnia świętego popierając różne inicjatywy. Bóg tego chce, bez względu na to, czyimi ustami przemawia”.
Zebrani wysłuchali także słów O. Tadeusza Rydzyka, który wyraził ogromną radość i wdzięczność za przyjęcie zaproszenia do jednego z najpiękniejszych sanktuariów maryjnych diecezji rzeszowskiej “cieszę się, że nasza wspólnota spotyka się w tak przepięknym i wyjątkowym miejscu. Miejscu szczególnym – Maryjnym. Miejscu, które Matka Boża tak bardzo ukochała”.

Fot. N.J
Natalia Janowiec