Newsy

„Zatrzymaj aborcję!” Apel bpa Jana Wątroby

„…Bardzo gorąco proszę Was, drodzy Bracia i Siostry, o udzielenie poparcia inicjatywie ustawodawczej Zatrzymaj aborcję!…” – napisał w specjalnym liście do wiernych diecezji rzeszowskiej bp Jan Wątroba. Biskup Rzeszowski apeluje o włączenie się w zbiórkę podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą zmierzającą do zakazania aborcji eugenicznej, czyli zabijania dzieci poczętych, podejrzewanych o niepełnosprawność bądź chorobę.

W niedzielę, 17 września 2017 r., w kościołach diecezji rzeszowskiej został odczytany list bpa Jana Wątroby zachęcający do zaangażowania się w akcję „Zatrzymaj aborcję!” Biskup Rzeszowski, przypominając o wielkiej i nienaruszalnej godności każdej ludzkiej osoby, wyraża nadzieję, że uda się dokonać znaczącego postępu na drodze do pełnej ochrony życia nienarodzonych.

Projekt „Zatrzymaj aborcję!” to już piąta obywatelska próba wprowadzenia zmian w prawie dotyczącym aborcji i zarazem trzecia podjęta od czasu ostatnich wyborów parlamentarnych w 2015 r. Niespełna rok temu posłowie odrzucili ostatnią propozycję nowelizacji ustawy z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Poniżej prezentujemy treść listu bpa Jana Wątroby:

Rzeszów, 11.09.2017 r.

Słowo Biskupa Rzeszowskiego popierające inicjatywę ustawodawczą „Zatrzymaj aborcję!”

Po raz kolejny stajemy przed wielkim wezwaniem do podjęcia na nowo troski o życie ludzkie. Dzięki nowej obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję!” został złożony w Sejmie projekt ustawy, która będzie zakazywała aborcji eugenicznej, czyli zabijania dzieci poczętych, podejrzewanych o niepełnosprawność bądź chorobę.

Mając świadomość wielkiej i nienaruszalnej godności każdej ludzkiej osoby, z jej prawem do życia jako wartości fundamentalnej, jesteśmy zobowiązani w szczególny sposób do ochrony życia osób najbardziej niewinnych i bezbronnych, jakimi są dzieci nienarodzone.

Dotychczasowe inicjatywy nie przyniosły zmiany ustaw zezwalających na zabijanie nienarodzonych. Obecnie istnieje szansa, by tę sprawę podjąć na nowo, z nadzieją, że uda się dokonać znaczącego postępu na drodze do pełnej ochrony życia nienarodzonych. Dlatego bardzo gorąco proszę Was, drodzy Bracia i Siostry, o udzielenie poparcia inicjatywie ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję!”, której celem jest usunięcie z polskiego prawa możliwości zabijania dzieci nienarodzonych ze względu na to, że są chore, a nawet tylko dlatego, że podejrzewa się u nich chorobę. Nie pozostańmy obojętni, niech jak najwięcej osób podpisze się pod tym projektem, by w ten sposób dać świadectwo naszej troski o życie.

Ufam, że ta inicjatywa będzie ważnym i skutecznym krokiem w kierunku zagwarantowania w polskim prawie pełnej ochrony życia każdej ludzkiej istoty.

Z modlitwą i pasterskim błogosławieństwem

+ Jan Wątroba

Biskup Rzeszowski

Zdjęcia – tn