Newsy

“Habemus papam”. Kardynał Karol Wojtyła Papieżem – 39 rocznica

Wpisany przez Admin

,,W ciszy niepokalanej Boże dojrzały plany,
Karol został Papieżem, naszym Papieżem wybrany.’’

39 lat temu arcybiskup metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany Papieżem. Przyjął imię Jan Paweł II.

Wybrany w trzecim dniu konklawe 58-letni metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. Konklawe rozpoczęło się po południu 14 października 1978 roku, ponad dwa tygodnie po śmierci Jana Pawła I.

16 października 1978 roku, białym dymem unoszącym się znad Kaplicy Sykstyńskiej i słowami “habemus papam” w Watykanie oznajmiono, że wybrano nowego Papieża – Polaka. Kardynał Karol Wojtyła został wybrany w ósmym głosowaniu. Nieoficjalnie wiadomo, że otrzymał 99 głosów. – Jeszcze przeżywamy wielki smutek z powodu śmierci naszego ukochanego papieża Jana Pawła I, a oto najdostojniejsi kardynałowie już powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej. – mówił Ojciec Święty.

Jan Paweł II, aż dziewięć razy pielgrzymował do Polski, w tym także na Podkarpacie. 8 marca 1970 roku jako kardynał gościł w Jaśle, 10 czerwca 1997 roku jako Papież odwiedził Krosno i Duklę oraz 2 czerwca 1991 roku Rzeszów.

Natalia Janowiec