Msza św. w intencji hodowców gołębi

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

„A zatem tak należało ukazać Ducha Świętego, zstępującego na Pana, aby każdy zrozumiał, iż jeśli ma Ducha Świętego, musi być prosty jak gołębica, musi z braćmi utrzymywać prawdziwy pokój (…)’’ – św. Augustyn

W kościele Kolegiackim Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle została odprawiona uroczysta Msza święta z okazji 65. rocznicy powstania jasielskiego oddziału Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Eucharystii przewodniczył ks. Wojciech Szlachta – kapelan Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w rejonie rzeszowskim. W koncelebrze byli także ks. Marian Płocica oraz ks. Zbigniew Irzyk – proboszcz parafii.

Gołąb to symbol pokoju. Jeśli zabraknie go w naszych sercach zabraknie go również we wspólnocie. – powiedział podczas homilii ks. Wojciech Szlachta. Jak podkreślił, ,,pokój w sercu powoduje, że człowiek otwiera się na drugiego człowieka. Na twarzy gości uśmiech, życzliwość i dobroć. Człowiek skażony niepokojem serca będzie burzył, niszczył, rujnował. Gdyby nie dar pokoju serca nie funkcjonowałyby ludzkie wspólnoty, stowarzyszenia, ugrupowania oraz Polski Związek Hodowców”.

Podczas eucharystii dokonano poświęcenia nowego sztandaru. ,,Jasielski oddział Hodowców staje pod sztandarem. Sztandar to nie tylko kawałek materiału z pięknie szytymi symbolami. To prawdziwy znak, pod którym stają ludzie godności, ludzie honoru, uczciwości, dobroci serca – gołębiego serca. Niech zatem sztandar będzie dla nas wszystkich ambitnym przeżywaniem tego, co najpiękniejsze w gołębiarskim zgromadzeniu”. – mówił ks. kapelan.

W czasie liturgii hodowcy i miłośnicy skrzydlatych przyjaciół modlili się do Boga o potrzebne łaski oraz Bożą opiekę na każdy dzień życia. W modlitwach pamiętano także o zmarłych hodowcach ziemi jasielskiej.

Fot. Ks. F. Mikuła
Natalia Janowiec