Galerie 2017 Newsy

„Światło i duch” – wernisaż wystawy w Muzeum Diecezjalnym

Kolejny sezon wystawienniczy w Muzeum Diecezjalnym otwarty został 9 października wyjątkową wystawą zatytułowaną „Światło i duch”, prezentującą dorobek Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Na ekspozycji zgromadzone zostały prace dyplomowe od lat 80-tych do czasów obecnych podejmujące przede wszystkim wątki religijne i metafizyczne, będące wyrazem duchowych przeżyć młodych ludzi. Są one niezwykle różnorodne: znajdziemy tu zarówno malarstwo, rysunek i grafikę, jak i rzeźbę wykonaną w wielu technikach i materiałach. Zwiedzających zadziwiła dojrzałość wielu prac – zarówno pod względem rzemieślniczym, artystycznym, jak i treściowym.

Wernisaż zgromadził wiele szacownych osób, z J. E. ks. Bp Janem Wątrobą na czele. Wszystkich zebranych przywitał i pozdrowił dyrektor szkoły, pan Zenobiusz Kajda, który podzielił się swoją refleksją nad wychowaniem artystycznym młodzieży oraz formacji poprzez sztukę w ogóle. Zebranych skłoniło do refleksji wnikliwe wprowadzenie do wystawy, jakiego dokonał pan Jacek Kawałek, wieloletni pracownik i dyrektor artystyczny tej placówki. Poruszone przez niego zagadnienia związków sztuki, duchowości i religii tworzących pełnię człowieczeństwa poruszyły wielu słuchaczy – czemu dawali świadectwo w późniejszych rozmowach w czasie zwiedzania wystawy.

Wernisaż uświetniły dwa występy muzyczne. Najpierw wystąpiła grupa z Zespołu Szkół Plastycznych: Paulina Ferenc, Dominika Lechocińska i Wiktor Stefanowicz, pod kierunkiem katechety ks. Grzegorza Szczygła, udowadniając, że talenty artystyczne uczniów tej szkoły nie ograniczają się jedynie do sztuk wizualnych. Wyjątkowo piękny był koncert kwartetu smyczkowego z Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie pod kierunkiem p. Adrianny Sawy i p. Renaty Kawałek, w składzie: Justyna Jaworek, Anastazja Rzucidło, Kornelia Rzucidło i Dominika Zając. Mury muzealne nieczęsto rozbrzmiewają tak pięknymi dźwiękami.

Na koniec wszystkich pozdrowił JE ks. bp Jan Wątroba, doceniając pracę Zespołu Szkół Plastycznych, jego pracowników i uczniów.

Wystawa została przygotowana przez pracowników szkoły pod kierunkiem dyrektora Radomira Dawidziaka. Można ją oglądać do 9 listopada w Muzeum Diecezjalnym, w budynku Kurii Biskupiej przy ul. Zamkowej 4, w godzinach pracy kurii lub w innym czasie, po uzgodnieniu telefonicznym z ks. Pawłem Batorym, dyrektorem muzeum. Serdecznie zapraszamy!

ks. P. Batory